Adam Bodnar przed senacką Komisją ds. Pegasusa (zapis video)

5
(4)

24 maja senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych spotkała się z prof. Adamem Bodnarem, byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Przedstawiamy zapis tego niezwykle ważnego wysłuchania, sporządzony przez VideoKOD Sieciową Telewizję Obywatelską.

Prof. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015-21, ocenił, że Pegasus stał się instrumentem politycznym, a jego zastosowanie nie mieści się w kategoriach bezpieczeństwa narodowego. Uznał za ważne, że komisja senacka nawiązała współpracę z komisją utworzoną przez Parlament Europejski. Wyraził przy tym ubolewanie, że nie powstała komisja sejmowa, która miałaby uprawnienia śledcze do wyjaśnienia afery Pegasusa. Były RPO wyraził opinię, że niezależnie od samej afery nasz system ochrony obywateli przed nielegalną inwigilacją i nielegalnym pozyskiwaniem metadanych nie spełniał i nie spełnia standardów demokratycznego państwa prawa, co m.in. stanowi o jakości praworządności w Polsce.

Prof. Bodnar przypomniał, że w 2019 r. pod jego auspicjami (wspólnie z Fundacją Panoptykon) powstał raport „Osiodłać Pegaza”, który postulował reformę służb specjalnych, z utworzeniem modelu nadzoru nad nimi i nad stosowaniem przez nie środków operacyjnych. Propozycja ta przypominała, według niego, model norweski, a jej celem było powołanie absolutnie niezależnego organu nadzoru, nadrzędnego w stosunku do wszystkich służb i mogącego prowadzić wszystkie sprawy związane z naruszaniem praw i wolności człowieka i obywatela. Przewidywała ona również prawo obywatela do poinformowania, iż był przedmiotem działalności służb, o ile nic mu nie udowodniono. Niestety, jak kontynuował, nie było wówczas woli politycznej, aby wcielić w życie założenia raportu. Były Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził nadzieję, że prace komisji senackiej przyczynią się do upowszechnienia wiedzy, że każdy obywatel powinien być chroniony przed nielegalną inwigilacją i naruszaniem prawa do prywatności i że reforma służb jest konieczna. Wokół tego toczy się dzisiaj debata publiczna i nie można już tych spraw zamieść pod dywan – mówił.

Pytany przez wicemarszałka Michała Kamińskiego) o możliwość fałszowania wyborów prof. Bodnar wyraził przekonanie, że w samym dniu wyborów wszystko będzie jak najbardziej w porządku. Przypilnują tego Państwowa Komisja Wyborcza, a także samorządy. Jednak, jego zdaniem, w Polsce w coraz większym stopniu żyjemy w epoce „konkurencyjnego autorytaryzmu”, a to oznacza, że sprawujący władzę mają narzędzia i mechanizmy, aby zmieniać krajobraz debaty publicznej przy pomocy TVP czy przejęcia prasy lokalnej, a minister sprawiedliwości i prokurator generalny wpływa na podległą mu prokuraturę. Adam Bodnar uważa, że „rośnie poczucie nieodpowiedzialności prawnej” – „przekonanie, że wszelkie nadużycia się gdzieś rozmyją, a jeśli nie, władza ma wystarczające mechanizmy, aby je przykryć, schować”. W jego opinii państwo uzyskało „niesłychaną przewagę” do naruszania praw obywatelskich, do stosowania różnych represji, jednocześnie rośnie pole do nepotyzmu i korupcji, a obywatele pozbawieni są prawa do kontroli nad politycznym wykorzystywaniem spółek Skarbu Państwa. Tak więc opinia publiczna będzie kształtowana na długo przed wyborami w pożądanym przez rządzących kierunku. (z komunikatu Działu Prasowego Senatu)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments