Pełnomocnicy SSO Waldemara Żurka apelują do KE o podjęcie działań w zw. z blokowaniem wykonania wyroku TSUE

5
(1)

Oświadczenie pełnomocników SSO Waldemara Żurka dotyczące nieprzekazania akt po wyroku TSUE (C-487/19) do Izby Cywilnej SN

Od 6 października 2021 r., tj. od czasu wydaniu wyroku przez Wielką Izbę Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie prejudycjalnej C-487/19, akta sprawy naszego Klienta SSO Waldemara Żurka są w dyspozycji Małgorzaty Manowskiej, pełniącej obowiązki Pierwszego Prezesa SN, która nie przekazuje ich składowi sądu odsyłającego w Izbie Cywilnej SN (który zadał pytania prejudycjalne w sprawie III CZP 25/19), co uniemożliwia wydanie orzeczenia przez SN po uzyskaniu wykładni prawa unijnego. W trakcie tych kilku miesięcy podawane są różne przyczyny przetrzymywania akt. W ostatnim czasie jako pełnomocnicy otrzymaliśmy od Małgorzaty Manowskiej odpowiedź, że znajdują się one w Biurze Studiów i Analiz.

W naszej ocenie nieprzekazanie przez kilka miesięcy akt składowi orzekającemu SN i przez to blokowanie możliwości wydania orzeczenia w następstwie procedury prejudycjalnej jest całkowicie bezzasadne i stanowi poważne naruszenie obowiązującego w Polsce europejskiego porządku prawnego, w szczególności art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w sytuacji, w której wniesienie sprawy do TSUE było obligatoryjne (sąd odsyłający jest sądem ostatniej instancji). Sprawa ponadto ma bardzo istotne znaczenie dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce, dotyczy bowiem statusu wszystkich wadliwie powołanych do SN tzw. neosędziów, w tym przetrzymującej akta Małgorzaty Manowskiej.

W imieniu sędziego Waldemara Żurka zwracamy się do instytucji UE, w szczególności do Komisji Europejskiej jako „strażniczki traktatów”, o podjęcie stosownych działań mających na celu umożliwienie niezwłocznego wydania orzeczenia polskiemu Sądowi Najwyższemu w sprawie objętej prawem unijnym.

adw. Sylwia Gregorczyk-Abram
adw. Michał Wawrykiewicz

30 grudnia 2021 r.

2021.12.30-Oswiadczenie-pelnomocnikow

Zdjęcie ilustrujące: autor – Piotr Wójcik

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments