Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: WŁASNOŚĆ

0
(0)

Własność można mieć, nabyć, przekazać, porzucić, utracić. Podobnie jest z właściwością. Jest jednak między nimi różnica. O ile własność można uzyskać przez zasiedzenie, to właściwości zasiedzieć się nie da.

Ładny początek dnia… Rano siadają do swoich drogich samochodów i udają się do sądów, gdzie pracują. Kiedy wracają do domu, piszą powieści. To pierwsze słowa rozdziału pt. „Sędziowie-literaci” z książki Piotra Kępińskiego „Szczury z via Veneto”. Rzecz dotyczy Włoch, a konkretnie prawników, świetnie opłacanych autorów poczytnych kryminałów.

Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę Polski Ład (226 stron). Jonathan Swift w „Podróżach Gulliwera” opisał krainę Brobdingnag, gdzie ustawa nie mogła liczyć więcej słów niż liter w tamtejszym alfabecie (22).

Sędziów i asesorów z poręki neo-KRS jest obecnie już około 1750, co stanowi około jednej piątej ogólnego stanu sędziowskiego. Pozostaje pociecha, że tylko tyle.

Niedawno minister Ziobro pouczył narodowców o prawie do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nie sądzę, by wiedział, że polega ono również na gotowości do poniesienia kary (twórca pojęcia, Thoreau, nie zapłacił podatku i poszedł siedzieć). Adresaci nauk nie musieli się tym martwić, bo słowa prokuratora generalnego były glejtem na bezkarność.

Organizatorzy niesławnego kaliskiego wiecu skompromitowali miasto, znane powszechnie jako najstarszy polski gród. Najgorsze było to, że w kalaniu Kalisza pomagał im wcale liczny tłum.

Śmiechu warte, bo lekceważące inflację, wypowiedzi szefa NBP sprzed miesiąca powinny wystarczyć do zakończenia urzędowania na jednej kadencji. Tymczasem prezes Glapiński chce koniecznie nadal rządzić. Oto jak inflacja pieniądza przekłada się na inflację samooceny.

Ćma to nie tylko nocny motyl, lecz także ciemność. Od niej wzięła nazwę ciemnica – loch pilnowany przez stróża ciemnicznego.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments