Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: RESTYTUCJA

4
(1)

Restytucja to powrót do stanu poprzedniego. Może dotyczyć drobiazgów, może też odnosić się do spraw o znaczeniu fundamentalnym. Jest nią zarówno naprawienie uszkodzonej drogi gruntowej, jak i przywrócenie ładu konstytucyjnego. W pierwszym przypadku jest jeden poszkodowany, w drugim – kilkanaście milionów.

Energia rozpiera ministra Suskiego. Odrzucenie przez Senat kojarzonej z nim ustawy o TVN uczcił wezwaniem do boju z okupantem. Czyli z Brukselą. Jako były charakteryzator zrobił dla siebie nową maskę. Autodemaskacja słowem i czynem.

Słyszałem, jak szef pograniczników (w randze generała) narzekał na hejt pod adresem swoich podwładnych. Mówił, że przecież bronią granic, że nielegalni imigranci, że ciężka służba, etc… Brakowało powołania się na dekalog.

Trzy lub cztery lata po zamachu majowym z 1926 r. wystarczyły, by sanacja utraciła moralny impet. W podobnym okresie PiS roztrwonił swój kapitał startowy. Nie wiem, kto wymyślił wzorcową długość kadencji w postaci czterech lat. Musiał być znawcą ludzkiej natury. Z głową do kwadratu.

Yonville, miasteczko pani Bovary, miało swojego notariusza, rejenta Guillaumin. To do niego właśnie pospieszyła bohaterka, gdy popadła w kłopoty finansowe z wekslami w tle. Był, owszem, gotów do pomocy, ale nie bezinteresownej (nie szło o pieniądze). Reszta w książce Flauberta.

Trzymanym na granicy kilkudziesięciu nieszczęśnikom odmówiono wszystkiego. No, prawie wszystkiego… Prezydent Andrzej Duda – przy aplauzie sejmowej większości – podarował im wielokilometrowej długości… andrut.

Unia, emigranci, Żydzi – to cele negatywnej kampanii prowadzonej przez PiS i popleczników. Zjednoczona Prawica jest – i to faktycznie – zjednoczona obecnie wokół tej trójcy spraw. Nawet Rosja stała się przy nich malutka.

Co po rosyjsku znaczy słowo rok? Ano fatalność, albo takież zrządzenie losu. Stąd pewnie nieustanne narzekanie na swój obecny los przez pewnego polskiego muzyka rokowego, który zajął się polityką.

Jak głosowało Jedwabne w wyborach prezydenckich? Sprawdziłem. Podaję wynik II tury: 86,17% głosów za Dudą, 13,8 % za Trzaskowskim.

Abecadło etyki jest zawarte w wierszu „Dezyderata”. Jego autor, Max Ehrmann, amerykański poeta i dramaturg, zmarł we wrześniu 1945 roku. Przez całe życie mieszkał w maleńkim miasteczku Terre Haute w stanie Indiana. Ukończył Harvard, był za młodu czynnym prawnikiem. Widziałem dokument związany z sądowym posiedzeniem z 1899 r., na którym składał przysięgę przed objęciem urzędu zastępcy prokuratora.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments