Czas ma decydujące znaczenie: list Krystiana Markiewicza do Věry Jourovej i Didier Reyndersa

5
(1)

„Czas ma decydujące znaczenie i liczymy, że nie będzie on już sprzymierzeńcem tych, którzy praworządność niszczą, a ochroni walczących w jej obronie.” – pisze prof.Krystian Markiewicz w kolejnym swoim liście z 16.03.2021r. do Komisarzy Unijnych.

Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowny Panie Komisarzu!

Bardzo dziękuję za Państwa list z 26 lutego 2021 r. Zgadzamy się co do tego, że wszyscy wspólnie musimy podejmować działania na rzecz praworządności w Polsce i w Europie.

Oczywistym jest też, ze każdy ma inne narzędzia do wykorzystania w tym celu. Dla skuteczności działania kluczowy jest jednak odpowiedni czas. Sprawiedliwość zbyt późna, jest niesprawiedliwością. Sytuacja w Polsce zmienia się każdego dnia, środki zaradcze podjęte dziś, jutro mogą okazać się już nieefektywne.

Nasza determinacja w obronie zasad państwa prawa nie zmniejsza się. Dajemy temu wyraz od kilku lat, nie odwlekamy żadnych naszych działań.

Wiemy, że zasad nie można traktować jako elementu negocjacji. Sprawdzają się wszystkie scenariusze, przed którymi ostrzegaliśmy. Tak trudna dla wielu do uwierzenia sytuacja, jak zatrzymanie sędziego za wydane orzeczenie, za chwilę może stać się faktem.

Jak Państwu zapewne wiadomo Trybunał Sprawiedliwości UE 2 marca 2021 r. wydał wyrok, z którego jasno wynika, ze sposób powołania sędziów do SN, w tym do Izby dyscyplinarnej, jest niezgodny z prawem i narusza standardy unijne (sprawa C-824/18). Polski Sąd Najwyższy w uchwale połączonych izb z 23 stycznia 2020 r., wykonując wyrok TS UE z 19 listopada 2019 r. również stwierdził, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem i nie może wydać żadnych orzeczeń.

Z państwa stanowiska wynika, że również Komisja stoi na stanowisku, że działalność Izby Dyscyplinarnej narusza w sposób oczywisty zasady: prawa do sądu i rządów prawa.

Jednak w odpowiedzi na Państwa wystąpienie, już pod koniec lutego 2021, rząd Premiera Morawieckiego odmówił zmiany przepisów prawa i zaprzestania działania tej Izby. Oznacza to, że za chwilę ta właśnie Izba może zdecydować o zgodzie na zatrzymanie sędziego Igora Tuleyi.

Jego los i los tysięcy polskich sędziów zależy od tego, czy środki, które mogą temu zapobiec, zostaną uruchomione we właściwym czasie. Mam nadzieję, że rozumieją Państwo powagę tej sytuacji i dostrzegają, że tylko środki zabezpieczające w ramach postępowania przeciwnaruszeniowego mogą powstrzymać eskalację działań wymierzonych przeciwko polskim sędziom.

Czas ma decydujące znaczenie i liczymy, że nie będzie on już sprzymierzeńcem tych, którzy praworządność niszczą, a ochroni walczących w jej obronie.

Krystian Markiewicz prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments