O Senackim Druku nr 50 podczas wysłuchania publicznego

5
(2)

Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zorganizowały  5 marca 2020 r. wysłuchanie publiczne w ramach pierwszego czytania projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wzięło w nim udział  37 podmiotów i osób.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej, senator Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że wysłuchanie to podkreślenie, że Senat chce włączyć w proces stanowienia prawa instytucje i obywateli zainteresowanych regulacjami prawnymi w tym obszarze wymiaru sprawiedliwości.

Dodał, że parlament rzadko korzysta z wysłuchania publicznego. Jest ono pierwszym od 2013 r. wysłuchaniem publicznym zorganizowanym przez Senat. Senator Kwiatkowski podkreślił, że parlament korzysta z tego narzędzia w przypadku ważnych, ustrojowych regulacji prawnych, a taką jest projekt ustawy o KRS.

„Projekt ustawy, który został zgłoszony do laski marszałkowskiej przez wszystkie demokratyczne kluby działające w Senacie i stanowiące jego większość, to projekt, który wyrasta z przekonania, że w Polsce doszło do bardzo głębokiego, wręcz dramatycznego pęknięcia w systemie prawnym, a za tym pęknięciem idzie chaos” – mówił senator Bogdan Klich. Podkreślił, że celem projektu jest m.in. to, by KRS uzyskała „walor stałej niezależność od władz ustawodawczej i wykonawczej”. „Ale chcemy także, żeby reprezentacja sędziowska była wybierana w sposób jeszcze bardziej demokratyczny, przejrzysty i z udziałem społeczeństwa obywatelskiego” – dodał.

Uczestnicy wysłuchania podkreślali, że zmiany takie, jak proponowany powrót do wyboru członków KRS przez sędziów oraz uwzględnienie w nim czynnika społecznego poprzez powołanie Rady Społecznej idą w pożądanym kierunku. Wskazywali, że istotne jest to, iż projekt nie zakłada powrotu do stanu, który obowiązywał przed reformą sądownictwa, ale proponuje rozwiązania wychodzące w przyszłość.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela mówił, że od czterech lat obserwuje się „wyjątkową zapaść w wymiarze sprawiedliwości”. Jego zdaniem „w sposób niebudzący wątpliwości obecna KRS nie jest organem, który stoi na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów”. „Można stwierdzić więc, że KRS nie realizuje swoich konstytucyjnych zadań” – dodał.

Były I prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz podkreślił, że w uchwale trzech izb SN nie stwierdzono, że wszyscy sędziowie powołani przez obecną KRS nie mają statusu sędziowskiego. „Podważono natomiast ich wiarygodność” – wskazał. „Ja wyobrażam sobie, że ustawa powinna przywrócić uprawnienia Zgromadzeń Ogólnych sądów. Właśnie te zgromadzenia, w tajnym głosowaniu, tak jak to było dotychczas, powinny się wypowiedzieć o tych sędziach” – powiedział A. Strzembosz.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich dr Stanisław Trociuk podkreślał, że w nowych przepisach dotyczących KRS należałoby rozważyć wprowadzenie procedury sprawdzania poparcia dla kandydatów. „Nasze dotychczasowe doświadczenia i te historie z listami poparcia wskazują, że musi być jakiś organ, który będzie oceniał, czy te zgłoszenia, które zostały złożone przez podmioty uprawnione, spełniają wymogi ustawowe” – wskazał. Jednocześnie zwrócił uwagę na to, że pojawia się „dość zasadnicza wątpliwość” co do zgodności z konstytucją przepisu zakładającego, że sędzia powołany przez dotychczasową KRS zrzeka się urzędu pod groźbą sankcji przymusowego złożenia go z urzędu. Podobne wątpliwości wyrażał należący do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka adwokat Marcin Wolny.

Sceptycznie w stosunku do proponowanych zmian wypowiedział się m.in. były poseł klubu Kukiz’15 Jerzy Jachnik, należący do Stowarzyszenia Przeciwko Bezprawiu. Pytał, czy ktokolwiek z wypowiadających się podczas wysłuchania próbował zdiagnozować, czy zdaniem ogółu społeczeństwa sądy przed 2015 r. były sprawiedliwe. „Czy też było jak było, a teraz jest jeszcze gorzej. Bo ja raczej się skłaniam do tej drugiej teorii” – powiedział. Podkreślił, że nie popiera on ani senackiego projektu, ani zmian w sądownictwie wprowadzanych przez PiS.

Senator Kwiatkowski zapewnił, że senackie komisje odniosą się do każdej z formalnie zgłoszonych uwag podczas wysłuchania publicznego i zostanie to opublikowane na stronach internetowych Senatu.

W wysłuchaniu udział wzięli m.in.: były I prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela, prezes Krajowej Rady Notarialnej Mariusz Białecki, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk, przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszeń „Iustitia” i „Lex Super Omnia”, Komitetu Obrony Demokracji, Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu, Forum Obywatelskiego Rozwoju.

senat.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments