Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: ZAWIESZENIE

5
(1)

Zawieszenie spowalnia sprawę sądową, ale jej nie kończy – spór, bez względu na zawiłość, nadal zachowuje przymiot zawisłości.

Antenowa gwiazda Moskwy, szefowa telewizji Russia Today – Margarita Simonian stwierdziła, że po wybuchu bomby atomowej „my pójdziemy do nieba, a oni po prostu padną”. Wyjaśnienie: my – to Rosjanie, oni – to my.

Władimir Putin wygłosił mowę do uczestników X Międzynarodowego Forum Prawniczego. Na plakatach tego petersburskiego spotkania zamiast X winno być wielkie Z. I to pogrubione. Koniecznie na czerwono.

Inicjatywa Solidarnej Polski w zakresie ustawy o górnictwie wcale mnie nie zdziwiła, bo zapowiadałem, że SP otworzy partyjne komórki na każdej kopalni. Partia ta chce zapewne przebić Kartę Górnika, ogłoszoną notabene kilkanaście dni po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Jaki dzień wybierze partia Ziobry i Kowalskiego?.

Energiczne rozjazdy działaczy PiS po kraju można równie dobrze nazwać spotkaniami z widzami „Wiadomości” TVP.

Szekspirowska tragedia „Romeo i Julia” już na wstępie ujawnia majątek Julii C., córki zamożnych mieszczan z Werony. Warszawska komedia „Dochody członków Trybunału” dopiero w środkowym akcie prezentuje majątek Julii P.

Znowu Márai… „Każdy jest podejrzany, kto wskazuje na niebo i zarazem szuka świadka w jakiejś swojej ziemskiej sprawie”. Cytat ten pochodzi ze zbioru „Niebo i ziemia”. W nim też wzmianka, że bohater Węgier, Petőfi, był sędzią sądu apelacyjnego. Nie wiem, jak wyglądały wymogi wiekowe w 1848 r. (poeta w chwili śmierci miał 26 lat), ale muszę to sprawdzić.

Eufemizm polega na osłabieniu drastyczności określenia – oto przykłady pewne na mur-beton. I tak mur berliński był zwany w propagandzie NRD „wałem ochronnym”, zaś jego polski odpowiednik na granicy z Białorusią to „zapora” lub „bariera inżynieryjna”. Pierwszy miał 156 km, drugi – 170. Różnica niewielka, ale idzie nie tylko o długość.

Naukowcy zapowiadają rozpoznawanie poglądów danej osoby (liberał czy konserwatysta?) w oparciu o analizę fotografii twarzy. Praktycy z CBA (sprawa „Pegasus”) wybrali odmienne podejście do tematu – nie komputerowy algorytm, ale totalny podsłuch i podgląd nakierowany na osobę. Prof. Michał Kłosiński wystąpił online podczas niedawnego Festiwalu Copernicus, natomiast wspomniani praktycy – mam nadzieję – wystąpią kiedyś przed sądem.

Idylliczny obraz wschodniej granicy przedstawił premier Morawiecki: Straż Graniczna ratuje życie „wielu zbłąkanym”, mimo zniewag i happeningów organizowanych przez opozycję.

Explicit oznacza „kończy się”. Używano tej formułki przez przytoczeniem ostatnich słów jakiegoś tekstu. I tym słowem zakończę.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Zdjęcie ilustrujące: Mateusz Morawiecki otwiera płot graniczny 30 czerwca 2022. Źródło: Kuźnica. Komendant Główny SG: Otrzymujemy narzędzie, które pomoże nam strzec granicy Ojczyzny – Aktualności – Komenda Główna Straży Granicznej (strazgraniczna.pl)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments