Jerzy Zajadło: Jest interes…

4.7
(12)

W ciągu paru ostatnich dni co najmniej cztery razy nasze życie publiczne zdominowała enigmatyczna fraza „interes państwa”.

Najpierw zaangażowana w kampanię wyborczą Andrzeja Dudy p. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło wyznaczyła nią granice wolności słowa.

Nieco później p. Adam Bielan był łaskaw stwierdzić, że ujawnienie nagrań z operacyjnych podsłuchów zawierających informacje prywatne lub wręcz intymne także uzasadnione jest interesem państwa, nawet jeśli nie wiążą się one z popełnieniem żadnego czynu zabronionego.

Odkrywczy okazał się również poseł Kamil Bortniczuk – to oczywiste, że tak dystrybuuje się publiczne środki, by władza utrzymała się przy władzy, bo przecież tego wymaga interes państwa.

Wreszcie ujawnione zamiary wszczęcia postępowania karnego przeciwko sędziemu Igorowi Tulei za wydane orzeczenie także musi być pozytywnie oceniane w świetle tej enigmatycznej formuły, nawet jeśli narusza to wszelkie zasady europejskiej kultury prawnej.

Jedno można jednak stwierdzić – za tymi zdarzeniami kryje się jakiś i czyjś interes, ale z całą pewnością nie jest to interes państwa. Z prostego powodu – bo tego państwa w sensie konstytucyjnym nie ma, jest tylko jakaś udająca państwo równoległa struktura mająca swoje indywidualne i partyjne interesy. Proponuję więc, by uprościli sprawę i zaczęli mówić po prostu „jest interes” bez tego kamuflującego dodatku „państwa”. Będzie wprawdzie jeszcze bardziej enigmatycznie, ale przynajmniej szczerze. Będzie też bardziej praktycznie – właściwie na każde pytanie obywatela pod adresem władzy można będzie zawsze odpowiedzieć zgodnie z prawdą „nie twój interes” (co się zresztą już dzieje).

Rezygnując jednak z nieco ironicznego momentami charakteru tego wpisu – robią się coraz bardziej bezczelni i aroganccy (vide Bielan czy Bortniczuk). Jedyne pytanie – to objaw siły i pychy, czy przeciwnie – słabości i strachu?

Jerzy Zajadło

Komentarz opublikowany na FB

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 12

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments