Trybunał Sprawiedliwości UE: Węgierska ustawa o szkolnictwie wyższym, wymierzona w Uniwersytet Środkowoeuropejski G. Sorosa, jest sprzeczna z prawem Unii (franc.)

0
(0)

6 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie o sygnaturze C-66/18 – Komisja przeciw Węgrom – uznał, że warunki, postawione  zagranicznym uczelniom, prowadzącym działalność edukacyjną na Węgrzech przez węgierską ustawę o szkolnictwie wyższym, przyjętą 4 kwietnia 2017 r. w nagłym trybie, są niezgodne z prawem UE, a także łamią zasady WTO.

Skądinąd wiadomo, że ustawa była wymierzona w założony przez George’a Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, który został zmuszony przenieść swoją aktywność do Wiednia

Węgry, przyjmując tę ustawę, uchybiły także zobowiązaniom wynikającym z Karty Praw Podstawowych, które dotyczą wolności akademickiej, wolności tworzenia uczelni wyższych i wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

[Redakcja] Wyrok jest na razie dostępny tylko w wersjach bułgarskiej, francuskiej i węgierskiej. Poniżej – wersja francuska komunikatu TSUE. Wersję polską wyroku opublikujemy niezwłocznie po tym, gdy zostanie przetłumaczony.

cp200125fr
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments