Okiem sędziego: Rady dla Rzecznika Radzika

5
(1)

http://rzecznik.gov.pl/2018/11/komunikat-w-sprawie-udzialu-zastepcy-radzika-w-symulacji-rozprawy/

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem, że oto Pan zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędzia Przemysław Radzik przyjął zaproszenie prezesa jednego z łódzkich sądów i przeprowadzi z młodzieżą szkolną symulację rozprawy sądowej. Jako osoba mająca już całkiem spore doświadczenie w tego typu symulacjach i od wielu już lat używająca słów na K… w obecności młodzieży, poczułem w związku z tym w obowiązku udzielić Panu zastępcy Radzikowi pewnej pomocy.

Czynię to, będąc szczerze przekonanym, że przyjęcie zaproszenia do udziału w spotkaniu z młodzieżą przez Pana sędziego Radzika jest efektem jego przemyślanej decyzji o odstąpieniu od ścigania sędziów prowadzących w celach edukacyjnych symulacje rozpraw, nie zaś próbą ocieplenia wizerunku Pana Zastępcy.

Jak się wydaje na tę chwilę, nie tylko niektórzy sędziowie, ale również Wilk i Czerwony Kapturek mogą odetchnąć z ulgą. (wszak byli i tacy sędziowie, co się uwikłali w procesy Wilka o nękanie Czerwonego Kapturka).

Tak więc po pierwsze radzę, aby Pan Zastępca Radzik skorzystał z doświadczeń sędziów z całej Polski, którzy z dobrych intencji i zaangażowaniem od lat prowadzą w różnych formach działalność edukacyjną wśród młodych ludzi w różnym wieku. Czynią to bez zachęty ze strony ministra, ani o zgrozo, bez oglądania się na to czy panu Zastępcy Radzikowi, jego koledze Lasocie czy też ich szefowi Schabowi podoba się to czy nie. Aby uzyskać tę cenną wiedzę i umiejętności jak prowadzić lekcję z uczniami, jak pokazać im w praktyce przebieg rozprawy, nie trzeba wzywać sędziów na przesłuchania ani żądać od nich pisemnych wyjaśnień. Myślę, że sędziowie Przymusiński, Markiewicz czy Frąckowiak chętnie podzielą się nie tylko z Panem Zastępcą Radzikiem ale z ogółem sędziów swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na kanwie tego co dotychczas robili. Pozwoli to oszczędzić cenny czas Pana Zastępcy i pieniądze podatników.

Po drugie pozwalam sobie zasugerować, by w czasie spotkania z młodzieżą Pan Zastępca nie bał się używać słowa na K… Mam na myśli oczywiście Konstytucję RP. Jeśliby zaś młodzi ludzie ze spotkania z Panem Sędzią Radzikiem wynieśli tę jakże ważną w dzisiejszych czasach wiedzę, że to nie minister – przełożony Pana Zastępcy Radzika – jest od ferowania wyroków i decydowania kto powinien trafić do aresztu, mój zachwyt byłby prawdziwy i wielki.

Po trzecie, mam głęboką nadzieję, że uczniowie w czasie spotkania z Panem Zastępcą dowiedzą się, że wbrew poglądom niektórych polityków sędziowie nie zajmują się głównie kradzieżami i prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.

Na koniec refleksja na poważnie. Z komunikatu wynika, że Pan Zastępca Radzik chce rozmawiać z sędziami o dobrych praktykach w zakresie edukacji prawnej. Hm, to dobrze, ale czasy są niestety takie (a spora w tym zasługa ministra, który powołał na funkcję Pana Zastępcę), że dla wielu sędziów z całej Polski, ba pewnie dla większości punktem odniesienia dla standardów i dobrych praktyk nie tylko w zakresie edukacji prawnej ale i wykonywania zawodu i funkcjonowania poza sądem nie są groźby, obelgi i inne słowa polityków aktualnie rządzących ani różnego typu szykany podejmowane wobec aktywnych i niezależnych sędziów przez zastępców Radzika i Lasotę przy aprobacie ich szefa, rzecznika Schaba. Dla sędziów punkty odniesienia, wartości i wzorce leżą dziś zupełnie gdzie indziej. Ale to temat na inną opowieść.

Kończąc: Sędzią się jest, rzecznikiem, a tym bardziej zastępcą się bywa, czasem bardzo krótko.

Okiem sędziego

*Autor blogu jest sędzią w jednym ze stołecznych sądów. Publikujemy za jego zgodą.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments