Sędziowie wrocławscy wyrażają oburzenie, niepokój oraz uznanie i solidarność w Uchwale z 14 listopada

0
(0)

Uchwała Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu

z dnia 14 listopada 2018 r.

1. Wyrażamy uznanie dla sędziów, którzy uczestniczą w dyskursie publicznym, broniąc fundamentów państwa prawa. Uważamy, że sędziowie mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek wskazywać na zagrożenia dla niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów i przestrzegać przed nimi. Nie może to być uznane za działalność polityczną.

2. Dziękujemy sędziom, którzy angażują się w edukację prawną społeczeństwa, w szczególności w formie symulacji rozpraw sądowych z udziałem młodzieży w budynkach sądów i poza nimi. Dostrzegamy potrzebę szukania nowych, atrakcyjnych, nieszablonowych form dialogu przedstawicieli władzy sądowniczej ze społeczeństwem.

3. Stanowczo sprzeciwiamy się działaniom Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego Zastępców skierowanym przeciwko sędziom, którzy prowadzili inscenizację rozprawy sądowej w trakcie Festiwalu Pol’and’Rock 2018 (Arkadiusz Krupa i Monika Frąckowiak), zabierali głos w obronie praworządności (Krystian Markiewicz, Bartłomiej Przymusiński, Igor Tuleya, Olimpia Barańska – Małuszek) oraz wystąpili z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Ewa Maciejewska i Igor Tuleya). Określenie symulacji rozprawy na ww. festiwalu mianem „parodii” uważamy za sprzeczne z faktami, nieetyczne i niegodne sędziego.

4. Nasze oburzenie budzi sposób przesłuchiwania sędziów w ramach postępowań wskazanych w powyższym punkcie, w szczególności przypadki pozbawienia możliwości występowania z pełnomocnikiem. Wskazujemy na poważne wątpliwości co do legalności przesłuchań w charakterze świadków sędziów, wobec których mogą być sformułowane zarzuty w postępowaniu dyscyplinarnym.

5. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni wystąpieniem przez Prokuraturę Krajową z wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego w Opolu w związku z czynnościami orzeczniczymi, bez uprzedniego postępowania wyjaśniającego z udziałem sędziego.

6. Wyrażamy solidarność z sędziami, których dotknęły jakiekolwiek negatywne konsekwencje ich działań w sferze orzeczniczej lub przestrzeni publicznej, mających na celu edukację prawną, lub ochronę podstaw praworządności. Deklarujemy gotowość do udzielenia im wsparcia i pomocy, w imię wartości wyrażonych w Konstytucji RP, zgodnie ze złożonym ślubowaniem sędziowskim. Apelujemy do wszystkich sędziów, aby nie pozostali obojętni na szykany wobec naszych koleżanek i kolegów.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments