Uchwała Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu
z dnia 14 listopada 2018 r.
1. Wyrażamy uznanie dla sędziów, którzy uczestniczą w dyskursie publicznym, broniąc fundamentów państwa prawa. Uważamy, że sędziowie mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek wskazywać na zagrożenia dla niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów i przestrzegać przed nimi. Nie może to być uznane za działalność polityczną.
2. Dziękujemy sędziom, którzy angażują się w edukację prawną społeczeństwa, w szczególności w formie symulacji rozpraw sądowych z udziałem młodzieży w budynkach sądów i poza nimi. Dostrzegamy potrzebę szukania nowych, atrakcyjnych, nieszablonowych form dialogu przedstawicieli władzy sądowniczej ze społeczeństwem.
3. Stanowczo sprzeciwiamy się działaniom Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego Zastępców skierowanym przeciwko sędziom, którzy prowadzili inscenizację rozprawy sądowej w trakcie Festiwalu Pol’and’Rock 2018 (Arkadiusz Krupa i Monika Frąckowiak), zabierali głos w obronie praworządności (Krystian Markiewicz, Bartłomiej Przymusiński, Igor Tuleya, Olimpia Barańska – Małuszek) oraz wystąpili z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Ewa Maciejewska i Igor Tuleya). Określenie symulacji rozprawy na ww. festiwalu mianem „parodii” uważamy za sprzeczne z faktami, nieetyczne i niegodne sędziego.
4. Nasze oburzenie budzi sposób przesłuchiwania sędziów w ramach postępowań wskazanych w powyższym punkcie, w szczególności przypadki pozbawienia możliwości występowania z pełnomocnikiem. Wskazujemy na poważne wątpliwości co do legalności przesłuchań w charakterze świadków sędziów, wobec których mogą być sformułowane zarzuty w postępowaniu dyscyplinarnym.
5. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni wystąpieniem przez Prokuraturę Krajową z wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego w Opolu w związku z czynnościami orzeczniczymi, bez uprzedniego postępowania wyjaśniającego z udziałem sędziego.
6. Wyrażamy solidarność z sędziami, których dotknęły jakiekolwiek negatywne konsekwencje ich działań w sferze orzeczniczej lub przestrzeni publicznej, mających na celu edukację prawną, lub ochronę podstaw praworządności. Deklarujemy gotowość do udzielenia im wsparcia i pomocy, w imię wartości wyrażonych w Konstytucji RP, zgodnie ze złożonym ślubowaniem sędziowskim. Apelujemy do wszystkich sędziów, aby nie pozostali obojętni na szykany wobec naszych koleżanek i kolegów.