Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: PODSŁUCH

5
(3)

Podsłuch ma swoje miejsce w procedurze karnej (art. 237-242 kpk). Jeśli zachowano należne wymogi, jest zgodny z prawem – jeśli nie, jest przestępstwem. Oto ramy prawne sprawy Pegasusa.

Ostatnio – w czasie rozmów Zachodu z Rosją – zakończyłem lekturę „Jądra dziwności” Petera Pomerantseva (wyd. Czarne 2015) o rosyjskiej rzeczywistości z ostatniej dekady. Do klasycznego sformułowania, że Rosja to dyplomacja plus armia trzeba koniecznie dodać trzeci element: telewizję, „wielki taran propagandy”, który „nigdy nie może pozwolić sobie na spoczynek”.

Decyzja Senatu o powołaniu komisji nadzwyczajnej zawiera jej pełną nazwę – „komisja ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych”. O jej znaczeniu świadczy stanowisko zajęte przez 45 senatorów PiS – sprzeciw. Ze wstydu? Nie, ze strachu.

Skrótowo… Paryż, 13.I. AD 1898 – francuski pisarz E.Z. publikuje artykuł pt. „Oskarżam” w sprawie oficera A.D.; Warszawa, 10.I. AD 2022 – zapada wyrok w sprawie polskiego pisarza J.Ż. oskarżonego o zniesławienie prezydenta A.D.

Ładnie się to układa… W połowie stycznia 2016 r. uchwalono ustawę o inwigilacji, która dwa tygodnie później trafiła do izby wyższej, gdzie wsparło ją 56 senatorów z PiS. Warto pomyśleć, co byłoby dzisiaj, gdyby w obecnym Senacie opozycja nie miała większości.

Upłynie niedługo sześć lat od słów posłanki Wassermann, która nazwała Beatę Szydło – Beatą Wielką, po wizycie pani premier w Strasburgu i Brukseli. Zakładam, że w okolicach 20 stycznia br. zostanie to co najmniej sześciokrotnie przypomniane w TVP.

Chciałbym podziękować panu Jarosławowi Markowi Nowakowi za nazwanie poprawki do ustawy o IPN sprzed kilku lat „jedną z najgłupszych” – mam takie samo zdanie. Pan Nowak nie wypowiadał się prywatnie – jeszcze przed tygodniem był pełnomocnikiem rządu ds. kontaktów ze środowiskami żydowskimi, dzisiaj już nim nie jest. Pracował dla rządu od lata ubiegłego roku. Kariera krótka jak błyskawica.

HBO pokazał dokument „Cztery godziny w Kapitolu”. W esemesie przyjaciela, który mnie o tym powiadomił, była też wzmianka, że „jeśli PiS przegra wybory, to mamy to samo u siebie na 100 procent”. Po pierwsze: u nas nie ma Kapitolu, po drugie – muszę to koniecznie obejrzeć.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu – autor książek „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”, „Opis krainy Gog”, „Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments