Państwo PiS: Ppor. Michał Jakubczyk, ziobrowy prokurator dnia

0
(0)

Prokurator Działu ds. Wojskowych Prokuratury Rejonowej w Lublinie. Prowadzi sprawę mjr Roberta Pankowskiego, byłego oficera Żandarmerii Wojskowej, który pod koniec lutego 2017 roku ujawnił nieprawidłowości w Żandarmerii Wojskowej. Zameldował wówczas ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi o wyłudzaniu dodatków wojennych, mobbingu kobiet, wykorzystywaniu stanowisk do osiągania korzyści majątkowych, nielegalnych podsłuchach i działaniach operacyjnych wobec niewygodnych dla formacji osób. Minister zapewnił oficera, że zajmie się sprawą i poprosił, żeby nie zgłaszał tego do prokuratury.

Miesiąc po rozmowie z ministrem Macierewiczem, major został zatrzymany przez policjantów z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, zakuty w kajdanki i przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Wydziału do Spraw Wojskowych. Tam prokurator ppłk. Piotr Tuchorski przedstawił mu zarzut ujawnienia informacji niejawnych. Śledztwo zostaje następnie przeniesione do Prokuratury Rejonowej w Lublinie i trafia do prokuratora wojskowego ppor. Michała Jakubczyka, mimo, że mjr. Robert Pankowski jest oficerem starszym, więc jego sprawa powinna być prowadzona w prokuraturze okręgowej, gdzie została wszczęta.

Po przejęciu sprawy, prokurator Jakubczyk składa wniosek o skierowanie mjr. Pankowskiego na przymusowe badania w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. 22 marca 2019 roku sąd odroczył wydanie decyzji, lecz nadal może skierować majora na obserwację w szpitalu psychiatrycznym. Najpierw jednak chce przesłuchać biegłych.

Mjr Pankowski po odejściu do cywila złożył kilkadziesiąt zawiadomień do Prokuratury Wojskowej, Sądu Wojskowego w Warszawie i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Większość spraw związana jest z przekraczaniem uprawnień przez wysokich rangą funkcjonariuszy żandarmerii, w tym komendanta głównego gen. Tomasza Połucha i jego zastępcę gen. Roberta Jędrychowskiego. W wielu sprawach mjr Pankowski występuje w charakterze świadka. Od opinii biegłych psychiatrów zależy, czy będzie mógł zeznawać w tych sprawach. Według adwokata mjr. Pankowskiego „w tym przypadku może więc chodzić o podważenie wiarygodności pana majora jako świadka w innych postępowaniach. Ważne jest to, że od początku major Pankowski pozostaje w konflikcie ze swoimi byłymi przełożonymi z tego względu, że ujawnia naruszenia przez nich prawa. Dlatego rozstał się z wojskiem” – powiedział mecenas Andrzej Duś.

panstwo-pis.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments