Piotr Gąciarek pisze do Piotra Schaba: mam ciągle nadzieję, że Igor Tuleya, sędzia do bólu pryncypialny i niezależny w orzekaniu, będzie mógł wrócić do pracy

5
(1)

Pan
Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie
Sędzia Piotr Schab

Szanowny Panie Prezesie,
Szanowny Panie Rzeczniku Dyscyplinarny!

Jak zapewne Pan wie, w dniu 21 marca 2022 roku Sąd Okręgowy Warszawa Praga rozpoznając zażalenie pełnomocnika sędziego z Sądu, którym Pan kieruje, orzekł prawomocnie o udzieleniu zabezpieczenia Igorowi Tulei poprzez nakazanie dopuszczenia go do pracy.

Nie jest moją rolą, jako sędziego Sądu Okręgowego, jako członka SSP „Iustitia” i wreszcie jako kolegi bezprawnie zawieszonego sędziego Tulei udzielać Panu pouczeń prawnych.

Pragnę jedynie zauważyć, że w sprawie tzw. izby izby dyscyplinarnej i w sprawie tego, czym jest, a przede wszystkim czy nie jest to ciało, wypowiedziały się w zasadzie wszystkie istotne instytucje z trybunałami w Strasburgu i Luksemburgu na czele.

W sprawie izby dyscyplinarnej brakuje co prawda jeszcze stanowisk Stolicy Apostolskiej i Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale Watykan nie zajmuje się takimi sprawami, a ONZ ma teraz inne, naglące problemy.

Większość sędziów w Polsce, a zapewne i obywateli wyobraża sobie świat, w którym ministrem sprawiedliwości nie jest Zbigniew Ziobro.

Świat w którym:

– sędziowie są legalnie powoływani z udziałem organu opisanego w Konstytucji;

– Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a nie na straży interesu politycznego rządu i ministra;

– działa uczciwy i skuteczny system odpowiedzialności zawodowej sędziów, gdzie – zgodnie z konstytucyjną zasadą niezależności sądów – rzeczników dyscyplinarnych powołuje KRS;

– którym sędziowie nie są zawieszani za działałność orzeczniczą;

– w którym minister sprawiedliwości nie atakuje na konferencji prasowej sędziego za to, że nie orzekł po myśli prokuratury (jak Pan dobrze wie, chodzi o sędziego SO w Warszawie);

– w którym sędziowie nie są wzywani do prokuratury, aby tłumaczyć się ze swoich orzeczeń.

Bez cienia wątpliwości Pan również to wszystko dobrze wie. Jest Pan sędzią z długim stażem. Dał się Pan poznać jako dobry orzecznik.

Piszę to wszystko, bo mimo niesprzyjających okoliczności, mimo postępującego niszczenia niezależności polskiego Wymiaru Sprawiedliwości, mam ciągle nadzieję, że Igor Tuleya, sędzia do bólu pryncypialny i uczciwy, odważny i niezależny w orzekaniu, będzie mógł wrócić do pracy. O co do Pana, Panie Prezesie Piotrze Schab apeluję.

I jeszcze jedno, nie wierzę, że przy tak długim stażu w pionie karnym, może Pan podzielać kuriozalną wykładnię prawa dokonaną przez pracownika izby dyscyplinarnej Piotra Niedzialaka, wedle której sędzia kontrolujący na jawnym posiedzeniu postanowienie prokuratora mógł dopuścić się przestępstwa.

Z poważaniem

SSO Piotr Gąciarek, członek SSP „Iustitia”, bezprawnie zawieszony od dnia 24.11.2021 roku przez osoby podające się za sędziów SN w ramach izby dyscyplinarnej obradującej w gmachu SN.

P.S. W razie zrobienia przez Pana użytku służbowego z mojego listu, uprzejmie proszę nie określać mnie w jakichkolwiek komunikatach Piotrem G. Nazywam się Piotr Gąciarek i odpowiadam za to, co robię.

Zdjęcie ilustrujące: autor – Piotr Wójcik

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments