Nie damy się złamać, 9 czerwca przerwiemy rozprawy, będziemy z Igorem Tuleyą – apel zarządu IUSTITII

4.7
(12)

Nie damy się złamać. Politycy nie mogą ingerować w wyroki. Nas, sędziów, łączy niezależność, dlatego chcemy wesprzeć Igora Tuleyę, który ma zostać oskarżony w związku z wydaniem orzeczenia – stwierdza Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w swoim Apelu.

To może za chwilę dotyczyć każdej sprawy, dlatego apelujemy, aby 9 czerwca 2020 r. o godzinie 9.00 przerwać na 30 minut prowadzone czynności procesowe w geście solidarności z sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie Igorem Tuleyą.

Tego dnia o tej godzinie Izba Dyscyplinarna w budynku Sądu Najwyższego rozpocznie postępowanie dotyczące rozpoznania wniosku Prokuratury Krajowej o zezwolenie na pociągnięcie sędziego Tulei do odpowiedzialności karnej. Postępowanie Prokuratury zmierzające do przedstawienia zarzutu karnego za działalność orzeczniczą traktujemy jako niedopuszczalną ingerencję w niezawisłość sędziowską i przejaw represji wobec sędziego, który publicznie sprzeciwia się łamaniu praworządności.

Liczymy, że sędziowie, którzy w tym czasie nie orzekają,  przyjadą do Warszawy na Plac Krasińskich przed SN, aby w ten sposób wesprzeć naszego Kolegę.

W przeddzień rozprawy, 8 czerwca o g. 18 w 150 miastach w Polsce odbędą się przed sądami zgromadzenia solidarności z sędzią Igorem Tuleyą.

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA prof. Krystian Markiewicz:

„Takie wybiórcze traktowanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE przez osoby kierujące Sądem Najwyższym, których polityczna przeszłość jest powszechnie znana, stanowi kontynuację strategii politycznej niszczenia niezależności sądownictwa i naigrywania się z możliwości działania europejskich instytucji. Przestrzegam, że konsekwencje z tym związane dotkną wszystkich Polaków. Od instytucji europejskich oczekuję zrozumienia, że działania te są elementem realizowanego od kilku lat, krok po kroku, politycznego planu.”

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 12

No votes so far! Be the first to rate this post.

4.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments