Ambasadarowie RP: Przyjaźń z Niemcami. Gorąco popieramy apel Olgierda Łukaszewicza

4.3
(6)

Konferencja Ambasadorów RP konsekwentnie zwraca uwagę na niszczące dla Polski antyniemieckie poczynania PiS, zwłaszcza w obliczu brutalnej wojny w Ukrainie wywołanej agresją reżimu Putina. Polska i Niemcy są członkami i sojusznikami w Unii Europejskiej i w NATO, w czasie przełomu politycznego 1989/1990 potwierdziły granicę polsko-niemiecką i stworzyły podwaliny dla porozumienia, pojednania i współpracy. Wyśmienicie zaczęły rozwijać się stosunki gospodarcze. Relacje niepodległej Polski ze zjednoczonymi Niemcami stały się wzorem ułożenia przyszłości między państwami, których stosunki były obarczone tragiczną przeszłością. Relacje te otworzyły drogę do wielkiego projektu dołączenia Polski do demokratycznych państw Europy.

Olgierd Łukaszewicz, wybitny artysta, towarzyszył wszystkim tym przemianom w stosunkach polsko-niemieckich, budując może najważniejsze powiązania społeczne – w dziedzinie kultury. Od lat zaangażowany na rzecz Unii Europejskiej oraz mocnej w niej pozycji Polski, kieruje się myślą wybitnego Polaka Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, prekursora koncepcji wspólnej Europy.

W swoim apelu – Wzywam do przyjaźni z Niemcami – podkreśla, że polityka wymaga zaufania, natomiast poczynania PiS dowodzą, że ludzie, rządzący obecnie Polską, takiego zaufania nie chcą budować. Sprzeciwia się kategorycznie antyniemieckiej propagandzie rządzących, która prowadzi do generowania konfliktów z naszymi zachodnimi sąsiadami i spycha nas ku konfrontacji, sprzecznej ze strategicznymi interesami naszego państwa i narodu. Przypomina zarazem słowa biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, apelując do Episkopatu o ocknięcie się.

Olgierd Łukaszewicz przestrzega przed pogrzebaniem wielkiego osiągnięcia polskiej dyplomacji podczas „Konferencji dwa plus cztery” i ówczesnych uzgodnień m.in., potwierdzenia przez zjednoczone państwo niemieckie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, co znalazło następnie odzwierciedlenie w bilateralnym „Traktacie o potwierdzeniu istniejącej granicy polsko-niemieckiej”, który został podpisany 14 listopada 1990.

Żądając dziś od Niemiec reparacji i lekceważąc fakty i uprzednio zawarte porozumienia, obecnie rządzący Polską stwarzają jedynie sytuację, która może doprowadzić do odnowienia powojennej niszczącej konfrontacji.

W swoim apelu Olgierd Łukaszewicz stawia kardynale pytania: czy Polska nadal chce być jedynie „ofiarą Europy”, czy nie może być przewidywalnym partnerem dla Niemiec i dla całej Unii Europejskiej?

Zarazem podkreśla: ten mit (o Polsce jako jedynej ofierze Europy) nie ma już racji bytu. Polska chce być nowoczesnym państwem w Europie. Powinna budować wspólnie projekt Europy.

Konferencja Ambasadorów RP popiera gorąco apel Olgierda Łukaszewicza.

Podpis: Konferencja Ambasadorów RP

 

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments