Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: POZEW WZAJEMNY

4.5
(2)
Powództwo wzajemne czyni, że powód staje się dodatkowo pozwanym, a pozwany również powodem. Przykład: X chce, by Y zapłacił mu kwotę a, a Y, przecząc temu, twierdzi, że to X jest mu winny kwotę b i tej się domaga. Procedura poświęca temu sporowi do kwadratu tylko jeden artykuł. Jego numer jest łatwy do zapamiętania: 2 i 2 do kwadratu przedzielone zerem. Czyli 204 kpc.
Ordo Iuris, strona www, pierwsze słowa z działu „Komentarze”: „Z niepokojem obserwujemy dramatyczną skalę wyludniania się naszej Ojczyzny”. Ciąg dalszy można sobie dośpiewać… Ale jest też sygnał optymistyczny… z Czech, gdzie „odnotowano 50% wzrost wskaźnika dzietności”.
Zambia należy do państw, które chcą rozmawiać z Putinem o wojnie z Ukrainą. Należy też do państw, o których Barańczak pisał w „Geografiołach” („Gdy mam opisać, czym jest Zambia,/ pomimo woli wpadam w jamb ja.”/).
Enklawa to niewielkie państwo w granicach większego. Ale nie tylko… Tak też kiedyś nazywano mniejszą literę wpisaną w większą.
Wersów trzy, liter dziewięć – mój kolejny dziewięćsił:
ROK
PYŁ
DNI
W przedwojennym prawie czekowym (ustawa z 18.4.1936 r.) w rozdziale pt. „Protest” znajdowało się wskazanie na jedyną osobę uprawnioną do tej czynności: był nią „notarjusz” (pisany przez j). Przed kilku laty (25.3.2016 r.) opublikowano tekst jednolity tych przepisów: jest tam nadal „notarjusz”. Nie protestuję, tylko informuję.
Z „Listu filozoficznego” Piotra Czaadajewa (1827 r.), z przyczyny którego został urzędowo uznany za obłąkanego: „Najpierw brutalne barbarzyństwo, potem ordynarna ciemność, następnie obce panowanie, okrutne i poniżające, którego ducha odziedziczyła późniejsza nasza władza narodowa – oto smutna historia naszej młodości”. Tak pisał o Rosji na sto lat przed epoką Stalina, której okrucieństwo przebiło wszelkie poprzednie nieszczęścia.
Annales Jana Długosza są wypełnione relacjami ze sporów z Krzyżakami. Nie są to bynajmniej jednozdaniowe wzmianki, ale wielostronicowe opisy ze składami delegacji, głosami stron, wyliczeniem dokumentów, wyciągami z korespondencji. Zwycięstwo pod Grunwaldem wcale tych procesów nie zakończyło – wystarczy spojrzeć do księgi XI, obejmującej lata 1413-1430.
Już wcześniej podałem, że za nazwą pisowskiego programu „Ul wyborczy” ukryła się pszczoła (łac. apis). Nie zdziwię się, gdy – dla pozyskiwania dalszych głosów – ulegnie on poszerzeniu przez „Sieć wyborczą”. Wszak połów to robota rybaka (łac. piscator).
Ex-prezydent USA, Woodrow Wilson, znany nam jako autor programu obejmującego niepodległość Polski, po dwóch kadencjach na najwyższym urzędzie, po pokojowym Noblu za utworzenie Ligi Narodów, w ostatnich latach życia (1921-24) prowadził kancelarię adwokacką.
Materiały o sukcesie CBA w postaci ujęcia łapówkarza w osobie prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego są – z uwagi na polityczny kontekst – dalece nierzetelne, co się potwierdzi, jeśli tylko… PiS przegra wybory.
Niemiecki sąd w Koblencji rozpatruje obecnie sprawę przeciwko osobom oskarżonym o próbę przewrotu w państwie (jedna z nich ma von przed nazwiskiem). Dzieje się to w setną rocznicę puczu monachijskiego (8.11.1923 r.), w którego kierownictwie był Hitler i trzy inne osoby (wszystkie z von przed nazwiskiem). Nie wiemy, jak długo potrwa współczesny proces, wiemy natomiast, że wyrokiem z 1.4.1924 r. Hitler dostał pięć lat więzienia, zaś po niespełna dwóch był już na wolności.
Yeats, literacki noblista równo sprzed wieku, był nie tylko wybitnym poetą, ale i eseistą, także senatorem w parlamencie swego młodego państwa, Irlandii. To, że jako artysta nie wytrzymał politycznych napięć i potem zrezygnował z mandatu, wydaje się oczywiste. Jest dobrą wiadomością, że od 2017 r. mamy polskie wydanie „Esejów”, złą, że ich tłumacz, Leszek Engelking, niedawno zmarł.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl
Ilustracja: Domniemany wizerunek Jana Długosza na fresku z końca XV wieku w Domu Długosza w Wiślicy. Źródło: Wikipedia.org
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments