Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa i zmianie niektórych innych ustaw – założenia do projektu przedstawione na II Kongresie Prawników Polskich w Poznaniu 1 czerwca 2019 r.
Wersja z 15. 05. 2019 r.
Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa i zmianie niektórych innych ustaw
– założenia do projektu
- Organizacja i kompetencje Krajowej Rady Sądownictwa
- Skład określony Konstytucją RP
- Wybór członków będących sędziami
- Liczba członków wybieranych przez poszczególne grupy sędziów (8 SSR, 2 SSO, 1 SSA, 1 SSW, 1 SWSA, 1 SNSA i 1 SSN)
- Bierne prawo wyborcze
– sędziowie sądów powszechnych dla SSR, SSO i SSA
– sędziowie sądów wojskowych dla SSW
– sędziowie sądów administracyjnych dla SWSA i SNSA
– sędziowie Sądu Najwyższego dla SSN
-
- Brak biernego prawa wyborczego sędziów delegowanych do MS w okresie ostatnich 2 lat
- Uprawnienie do zgłaszania kandydatów (sędziwie określonego sądu, RPO, NRA, KRRP, KRN, KRK, KRPr przy PG, właściwe organy uchwałodawcze wydziałów prawa, grupa 2.000 obywateli)
- Jawność zgłoszeń kandydatów
- Funkcje KRS
- Stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów
- Zarządzanie efektywnością sądownictwa
- Zarządzanie gospodarką finansową sądownictwa
- Dbałość o wizerunek sądownictwa i komunikacja medialna
- Koordynacja rozpatrywania skarg uczestników postępowań sądowych
- Projektowanie i opiniowanie aktów prawnych dotyczących sądownictwa
- Kompetencje KRS
- Kompetencja osobowa (nominacja sędziego oraz awans, zmiana miejsca służbowego i delegacja sędziego z wyłączaniem SN i NSA)
- Kompetencja administracyjna (badanie efektywności sądów, obciążenia sędziów i urzędników, zarządzanie sądowymi systemami informatycznymi)
- Nadzór administracyjny nad sądami
- Kompetencja finansowa (ustalanie budżetu sądownictwa w zakresie wydatków osobowych)
- Kompetencja edukacyjna (organizacji szkoleń ustawicznych i konferencji, nadzór nad KSSiP i aplikacją sądową i prokuratorską)
- Kompetencja deontologiczna (kształtowanie zasad etyki zawodu sędziego)
- Kompetencja informacyjna (upowszechnienie wiedzy o sądownictwie i prawie sądowym, powołanie rzecznika i biura prasowego sądownictwa)
- Powołanie Rady Społecznej przy KRS (w celu kontroli przez obywateli i przedstawicieli zawodów prawniczych wykonywania przez KRS jej zadań)
- Organizacja samorządu sędziowskiego (wzmocnienie roli samorządu sędziowskiego)
- Struktura samorządności.
- Skład organów samorządności.
- ZS – wszyscy sędziowie danego sądu.
- ZSORiA – sędziowie sądów rejonowych i okręgowego (proporcje do dyskusji) oraz przedstawiciel (z zastępcą) wybrany przez ZS właściwego SA.
- ORS – przedstawiciele SR, SO i SA (np. każde ZSORiA wybiera dwóch SSR i jednego SSO, a ZS każdego SA wybiera jednego SSA, wówczas ORS liczyć będzie 146 członków – do dyskusji).
- Kolegium sądu
- Struktura organów samorządu.
- ZS – przewodniczący i dwóch zastępców wybieranych przez ZS na dwuletnią kadencję, którzy tworzą Kolegium Sądu. W większych sądach ZS określa większą liczebność Kolegium i wybiera jego dalszych członków na dwa lata. Działa na zebraniach plenarnych a pomiędzy zebraniami ZS działa poprzez Kolegium, które pozostaje w stałym kontakcie z sędziami i prezesem danego sądu.
- ZSORiA – przewodniczący i dwóch zastępców wybieranych przez zgromadzenie na dwuletnią kadencję którzy tworzą Prezydium Zgromadzenia wraz z wybranymi członkami Prezydium, których ilość określa dane Zgromadzenie i ich wybiera na dwa lata. Działa na spotkaniach plenarnych, a pomiędzy spotkaniami poprzez Prezydium.
- ORS – wyjątkowo działa na zebraniu plenarnym, które zbiera się z reguły raz w roku, a stale działa poprzez prezydium. Prezydium jest złożone z 12 członków wybrane na dwuletnią kadencję przez plenarne spotkanie ORS na czele którego stoi przewodniczący i dwóch zastępców (sposób ich wyboru do dyskusji). Prezydium funkcjonuje przy KRS, które zapewnia obsługę techniczną. Do pracy w Prezydium ORS sędziowie zostają oddelegowani na czas kadencji. Każdy z członków prezydium odpowiada za współpracę z samorządnością jednej apelacji.
ORS może tworzyć zespoły tematyczne dla rozwiązania złożonych problemów z możliwością delegowania sędziów do takich zespołów.
- Funkcje organów samorządu.
- ZS – definiuje problemy i potrzeby służące prawidłowemu funkcjonowaniu sędziów na poziomie danego sądu i w miarę swoich możliwości je rozwiązuje, wskazuje kandydata na prezesa (powołuje go KRS) i współpracuje z prezesem, głównie poprzez Kolegium.
- ZSORiA – monitoruje działanie SO i SR w okręgu, definiuje problemy i potrzeby służące prawidłowemu funkcjonowaniu sędziów na poziomie okręgu i w miarę swoich możliwości je rozwiązuje. W miarę potrzeby współpracuje z ZS właściwego SA poprzez jego przedstawiciela. Współpracuje ,,w dół” z ZS wszystkich sądów oraz ,,w górę” z ORS.
- ORS – monitoruje działanie sądów, definiuje problemy i potrzeby służące prawidłowemu funkcjonowaniu sędziów na poziomie kraju i w miarę swoich możliwości je rozwiązuje albo przedstawia innym władzom. Współpracuje z KRS oraz MS i jest nadzorowane przez nie w zakresie w jakim KRS i MS posiadają kompetencje do zarządzania sądownictwem. Reprezentuje sądownictwo (ogół sędziów sądów powszechnych) przed pozostałymi władzami i mediami. Inicjuje, monitoruje i współdziała w projektach zmian w prawie.
- Status sędziego
1. Powołanie przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa
2. Stanowisko sędziego
2.1. Jednolite stanowisko sędziego sądu powszechnego lub urząd sędziego określonego rzędu z przejrzystym systemem awansowym
2.1.1. Wyznaczenie miejsca służbowego (siedziby) sędziego
2.1.2. Struktura sądów powszechnych – sądy rejonowe, sądy okręgowe i sądy apelacyjne
2.1.3. Zmiana miejsca służbowego – system awansów (tryb i podstawy)
3. Delegowanie sędziego:
3.1. Delegowanie do pełnienia obowiązków sędziego za jego zgodą – tzw. mała delegacja do 14 dni (nie zamknięto dyskusji)
3.2. Pełnienie innych obowiązków niż obowiązki sędziego
3.2.1. Możliwość delegacji wyłącznie do KRS lub „instytucji międzynarodowej”
3.2.2. Obowiązek zrzeczenia się urzędu; powrotne objęcie urzędu w okresie nie dłuższym niż 5 lat
4. Czas pracy
4.1. Określony wymiarem zadań i limitami liczbowymi
4.2. Program wprowadzania limitów ważonych (przy uwzględnieniu stopnia skomplikowania załatwionych spraw)
5. Wynagrodzenia
5.1. Zróżnicowanie przez staż pracy albo pełnioną funkcję (ale tylko w razie braku zmiany zakresu dotychczasowych obowiązków)
6. Dodatkowe zatrudnienie i zajęcie – działalność naukowa, badawcza i edukacyjna
7. Oświadczenia majątkowe (nie zamknięto dyskusji)
7.1. Wyłączenie jawności zewnętrznej
7.2. Pełna jawność zewnętrzna
7.3. Pełna jawność zewnętrzna po weryfikacji tożsamości
- Nadzór administracyjny nad sądami
- Próba definicji (czynności nadzoru nie mogą wkraczać w dziedzinę, w której sędziowie są niezawiśli z )
- Zakres nadzoru (wizytacje, lustracje, ocena sędziego w procesie awansowym oraz badanie konkretnych spraw i skarg)
- Organ nadzoru – KRS lub Pierwszy PSN za pośrednictwem zespołu wizytatorów przy udziale samorządu sędziowskiego
- Rodzaje nadzoru
- Odpowiedzialność dyscyplinarna
1. Podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej:
a) definicja przewinienia dyscyplinarnego,
b) odpowiedzialność dyscyplinarna także za działania orzecznicze;
2. struktura sądownictwa dyscyplinarnego, w tym zagadnienia:
a) likwidacja izby dyscyplinarnej SN i odrębnej struktury oraz składu sądów dyscyplinarnych,
b) SA jako sąd pierwszej instancji SN jako sąd odwoławczy
c) sędziwie SA jako sędziowie dyscyplinarni,
d) właściwości sądów dyscyplinarnych – w tym zakresu właściwości w sprawach pozadyscyplinarnych jak odwołania od wytyków itp.;
3. procedura postępowania dyscyplinarnego, w tym kwestie:
a) regulacji norm odsyłających – oparcie na odpowiednim stosowaniu kpk w sposób pozytywny czy też negatywny,
b) gwarancji procesowych, w tym udziału obrońcy obwinionego/pełnomocnika sędziego,
c) wyróżnienia postępowania wyjaśniającego jako części postępowania dyscyplinarnego czy też wyodrębnienie go poza tym postępowaniem,
d) rzecznik dyscypliny sądów powszechnych i 2 zastępców wybierani przez KRS spośród kandydatów przedstawionych przez samorząd sędziowski; rzecznicy dyscyplinarni przy SA wybierani przez samorząd sędziowski
e) relacji pomiędzy postępowaniem karnym a dyscyplinarnym w sprawach o ten sam czyn,
f) relacji pomiędzy postępowaniem dyscyplinarnym a samorządem sędziowskim (pytanie z ankiety: „Czy samorząd sędziowski powinien mieć realny wpływ na:- wszczynanie postępowania dyscyplinarnego?”, a także np. pytanie o wpływ samorządu na wybór rzeczników),
g) statusu pokrzywdzonego,
h) jawności postępowania,
i) podmiotu zobowiązanego do wykonania kar dyscyplinarnych;
4. pozostawienie katalogu kar dyscyplinarnych i dodanie środków dyscyplinarnych (przeproszenie pokrzywdzonego, zakaz prowadzenia pojazdów);
5. pozostałe kwestie materialnoprawne:
a) przedawnienie karalności,
b) zatarcie ukarania,
c) kara łączna,
d) odstąpienie od wymierzenia kary.
-
Gospodarka finansowa
-
Założenia zmian w zakresie gospodarki finansowej sądów powszechnych winny być skorelowane z zakresem pojęciowym i instytucjami prawa finansów publicznych, gdyż sądy powszechne podlegają rygorom sprawozdawczości budżetowej oraz rachunkowości budżetowej. Osobną kwestią są gwarancje w postaci stałych, czyli niepogarszających się corocznych nakładów na sądownictwo w kolejnych budżetach oraz planach finansowych na kolejne lata. Modelowo nakłady powinny być określone jako stały procent np. rocznego PKB oraz niezależne od woli władzy MF czy RM.
-
Zarządzanie gospodarką finansową powinno być dokonywane poprzez podział na wydatki majątkowe oraz osobowe i odpowiednie przyporządkowanie zarządu środkami KRS oraz MS. Tak samo powinny być ujednolicone zasady nadzoru, w tym także administracyjnego nad personelem zatrudnionym w sądach (sekretarze, kuratorzy, służby techniczne).
-
Wydatki osobowe co do zasady należy powierzyć zarządowi KRS, który w tym zakresie dokonywałby ich transferu do dysponentów niższego stopnia w tym przede wszystkim prezesów sądów (niezależnie od struktury i jej ewentualnego jej „spłaszczenia”).
-
Wydatki majątkowe (wszystkie te, które nie są osobowe) zostałyby pozostawione MS i wykonywane w ramach planów finansowych. W tym zakresie wydatki majątkowe dotyczyłyby inwestycji, nakładów na środki trwale, ale też należności np. świadków i biegłych.
-
Ze względu na nierozerwalność funkcjonalną osób i mienia przy ewentualnych sporach warto zaproponować powołanie u boku KRS komisji z przedstawicielem MS do rozstrzygania konfliktów kompetencyjnych.
-
Prezesi sądów powinni być odpowiedzialni za gospodarkę kadrową sądów oraz jej skutki finansowe. Zapotrzebowanie na etaty zgłaszane byłoby do KRS. KRS uwzględniając zapotrzebowanie w poszczególnych jednostkach sądowych i czuwając nad harmonijnym podziałem etatów organizowałyby konkursy na poszczególne stanowiska uwzględniając także zakres ich finansowania.
-
W zakresie gospodarki finansowej dyrektor sądu powinien podlegać decyzjom prezesa sądu, czyli to prezes byłby decydentem w zakresie spraw osobowych (np. etaty, ilość, stanowiska, przesunięcia) i aspektu ich finansowania. Dyrektor byłby kierownikiem finansowym. Pozostaje kwestia odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, lecz w tym zakresie można przyjąć, że odpowiedzialność ta wynikałaby z zasad podzielonego zarządu na wydatki osobowe i majątkowe.
-
W proponowanej koncepcji MS zachowuje zarząd majątkiem, w związku z czym dyrektorzy sądu nadal powinni opracowywać plany budżetowe i czuwać nad ich realizacją, ale tylko w zakresie spraw majątkowych, włączając w plan jednostki wydatki osobowe.
-
Relacje pomiędzy prezesem, a dyrektorem w obszarze sporządzania planu oraz w obszarze przesunięć wydatkowych w obrębie planu powinny być jasno określone (wydatki majątkowe nie finansują osobowych i odwrotnie).
-
Konieczne jest powiązanie czasu pracy sędziów i zasad rozliczeń jednostek sądowych z tzw. efektywnością w perspektywie opracowania centralnych zasad parametryzacji kosztochłonności spraw oraz przyznawanie etatów z uwzględnieniem wyników przeprowadzanej rokrocznie oceny pracy poszczególnych jednostek przy uwzględnieniu wskazanych zasad.
-
Przyjęcie proponowanej struktury gospodarki finansowej od strony podmiotowej (Prezes/Dyrektor) oraz przedmiotowej (wydatki majątkowe/osobowe) wzmacnia sposób zarządzania sądem oraz pozwala na „pewną samodzielność” finansową w ramach jednostki budżetowej i prowadzenie jej adekwatnie do warunków w jakich funkcjonuje jednostka.