Prokurator Wojciech Sadrakuła przed Sądem Dyscyplinarnym (zapis video)

5
(1)

18 luty 2019, Prokurator Wojciech Sadrakuła na grillu Sądu Dyscyplinarnego z oskarżenia Prokuratora Generalnego. Za co? Już oni wiedzą za co. Ważna rozprawa. Precedensowa. Dlatego obrońcą jest mec. Ryszard Kalisz, a wśród publiczności m. in. prof. Andrzej Rzepliński i Danuta Przywara (Helsińska Fundacja Praw Człowieka). Poniżej – zapis video z rozprawy (za VideoKOD).

Najpierw jednak przypominamy sylwetkę prokuratora Sadrakuły za serwisem Lex super omnia

Prokurator Wojciech Sadrakuła od 4 marca 2016 roku pozostaje w stanie spoczynku. Karierę prawniczą rozpoczął 40 lat wcześniej. Prokuratorem był do czasu stanu wojennego, kiedy odszedł z służby i został radcą prawnym. Powrócił do prokuratury w 1990 roku i pracował w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie, także jako zastępca Prokuratora Rejonowego.

W 1997 roku został delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie pracował w Departamencie Legislacyjno-Prawnym, z czasem obejmując funkcję naczelnika Wydziału Prawa Karnego, a później dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego.

Po utworzeniu Prokuratury Krajowej prok. Wojciech Sadrakuła został wicedyrektorem Biura Spraw Konstytucyjnych. W kwietniu 2001 roku otrzymał tytuł prokuratora Prokuratury Krajowej.

Za czasów pełnienia funkcji ministra sprawiedliwości przez Hannę Suchocką prok. Wojciech Sadrakuła był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej, następnie w 2001 roku został powołany na stanowisko sekretarza Komisji Kodyfikacyjnej ds. reformy prawa karnego przy Prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim.

W czasie swojej pracy w Prokuraturze Krajowej prok. Sadrakuła wiele lat występował przed Trybunałem Konstytucyjnym. Pytany o sprawy, w których stawał przed Trybunałem Konstytucyjnym, a które z perspektywy czasu ocenia jako najważniejsze, prok. Sadrakuła wspomina sporządzanie wniosków dotyczących zakresu stosowania przymusu bezpośredniego przez służby takie jak Policja czy Straż Graniczna, a także wniosków dotyczących środków inwigilacyjnych wobec obywateli. Wskutek tych spraw, a nadto spraw, w których ówczesna Prokuratura Krajowa popierała stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny wyraźnie ograniczył możliwości stosowania inwigilacji obywateli przez służby.

Będąc dyrektorem Departamentu Legislacyjno-Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości prok. Wojciech Sadrakuła należał do twórców tych rozwiązań prawnych, które doprowadziły do historycznej zmiany ustroju prokuratury, czyli jej odłączenia od struktur władzy wykonawczej i zakończenia unii personalnej Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Pan prok. Wojciech Sadrakuła odszedł w stan spoczynku w dniu wejścia w życie nowego Prawa o prokuraturze, czyli w dniu rozpoczęcia w prokuraturze „dobrej zmiany”. Stan spoczynku to czas, kiedy prokurator wypoczywa po latach ciężkiej pracy. Wypoczywając może jednocześnie znaleźć czas na to, by podzielić się swoją wiedzą z młodszymi kolegami lub młodzieżą szkolną. A któż może mieć lepsze kompetencje, by opowiedzieć młodzieży o Konstytucji niż prawnik, który kilkadziesiąt lub więcej razy stawał przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Dzisiaj jest to przewinieniem dyscyplinarnym? (lexso.org.pl)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz

Dziękuję za udostępnienie. Na razie doszedłem do 24 minuty, resztę odsłucham później. Ale póki co nie ma tu mowy w ogóle o zajęciach Pana Prokuratora w szkole, jest mowa o doradzaniu w zupełnie innej sprawie, dot. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W 23 minucie pani prokurator zakończyła przedstawianie zarzutów. A zatem opis sprawy, który Państwo zamieszczacie w tym wpisie jest nieadekwatny i wprowadza w błąd. Proponuję zmienić. Oczywiście wiem też o sprawie udziału Pana Prokuratora w „Tygodniu Konstytucyjnym”.

Łukasz

Tytuł tekstu: Prokurator Wojciech Sadrakuła przed Sądem Dyscyplinarnym. Tekst się kończy słowami: Dzisiaj jest to przewinieniem dyscyplinarnym? I odnosi się to do tygodnia konstytucyjnego. W treści wpisu nie ma słowa o tym czego dotyczy film z rozprawy, które jest przyczyną tego wpisu. Ja na to Państwu życzliwie zwracam uwagę, tracąc czas, a Państwo wykręcacie kota ogonem. To Wasza sprawa, ale tak się buduje wiarygodność serwisu, który jest bardzo ważny i bardzo go cenię. Tyle, że jeśli napotykam coś takiego, i jeszcze do tego trwacie w błędzie to zaczynam mieć wątpliwości, a wolałbym nie mieć i mieć do Państwa profesjonalizmu zaufanie.… Czytaj więcej »