Dwa komunikaty rzecznika Sądu Najwyższego

0
(0)

Po skandalicznej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o sędziach Sądu Najwyższego, wygłoszonej w trakcie ceremonii wręczania nominacji prezesom dwóch izb SN rzecznik prasowy SSN Michał Laskowski wydał stosowne oświadczenie. 28 lutego prezydencki  minister Paweł Mucha podjął wątek bezzasadnych oskarżeń, na co rzecznik prasowy Sądu Najwyższego znów zareagował, wydając kolejny komunikat.

Poniżej oba komunikaty Sądu Najwyższego:

Komunikat Rzecznika Prasowego SN w związku z wypowiedzią Prezydenta RP

27 lutego 2019 r.

W trakcie uroczystości wręczania nominacji na stanowiska Prezesów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej w dniu 26 lutego 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda stwierdził, że w Sądzie Najwyższym dochodzi do poniżania sędziów orzekających w tych Izbach „ze strony innych sędziów, bardzo często wysoko postawionych”. Zdaniem Pana Prezydenta osoby te nie mają „żadnych kwalifikacji moralnych do tego, żeby być sędzią”.

Oświadczamy, że Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzacie Gersdorf, która zresztą była obecna na tej uroczystości, nie są znane takie przypadki. Nie znają ich także Prezesi Sądu Najwyższego i niżej podpisany, a stwierdzić trzeba, że zasadą w takich sytuacjach powinno być zawiadomienie w pierwszej kolejności kierownictwa sądu. Wobec ogólnikowej treści cytowanych wypowiedzi wyjaśnienia wymaga – kto, kogo i w jaki sposób poniżał, czy poniża. Prosimy pokrzywdzone osoby o skontaktowanie się z Panią Pierwszą Prezes SN. Rozumiemy, że publiczne formułowanie tak poważnych zarzutów musi znajdować oparcie w faktach i zwracamy się, także do Kancelarii Prezydenta, o ujawnienie tych faktów.

Dodatkowo zauważyć trzeba, że obecność Pierwszej Prezes SN na uroczystości świadczyć miała o poważnym traktowaniu Prezesów wskazanych Izb i sędziów w nich orzekających. Obecność ta to element budowania jedności Sądu Najwyższego. Cytowane wypowiedzi jedności tej nie służą i stąd konieczność wnikliwego wyjaśnienia okoliczności, które stanowiły ich podstawę.

Przypomnienie komunikatu Rzecznika SN w związku z zarzutami dot. braku reakcji na sformułowania o sędziach „dublerach” w Sądzie Najwyższym

28 lutego 2019 r.

W dniu dzisiejszym zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pan Paweł Mucha na antenie Polskiego Radia stwierdził, że Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego nie prostował sformułowań o sędziach „dublerach” w Sądzie Najwyższym.

Uprzejmie przypominamy, że właśnie w związku z nieuprawnionym stosowaniem tego określenia przez media wobec nowo powołanych sędziów Sądu Najwyższego, Rzecznik Prasowy SN sędzia Michał Laskowski wydał komunikat w dniu 14 listopada 2018 r. W tym celu zwołana była również konferencja prasowa.

W komunikacie tym Rzecznik SN wprost stwierdził, że nie ma podstaw do używania terminu „dublerzy” w odniesieniu do nowo powołanych sędziów Sądu Najwyższego, a wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego, którzy trafili do służby sędziowskiej wskutek zakończonych do tej pory procedur konkursowych objęli stanowiska wolne lub nowe. Status tych sędziów nie jest kwestionowany z powodu tego, że zajęli stanowisko innego sędziego, ale z powodu wątpliwości dot. prawidłowości obsadzenia Krajowej Rady Sądownictwa.

Komunikat Rzecznika Prasowego SN_14 listopada 2018
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments