Sędziowie Apelacji Katowickiej: Prezydent postawił się ponad prawem

0
(0)
Informuję, że w dniu 18 października 2018 r. po raz kolejny obradowało w Katowicach Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, które opiniowało tym razem kandydatów do objęcia wolnych stanowisk sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Wobec niegasnącej w ostatnim czasie intensywności wydarzeń dotyczących polskiego sądownictwa, także i na tym Zgromadzeniu podjęto uchwały, które przedstawiam w załączeniu.
Z poważaniem
SSA Robert Kirejew
rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Katowicach

UCHWAŁA NUMER I
ZGROMADZENIA PRZEDSTAWICIELI SĘDZIÓW APELACJI KATOWICKIEJ
Z DNIA 18 PAŹDZIERNIKA 2018 ROKU
w sprawie uchwał Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej w pełni popiera uchwały podjęte w dniu 12 października 2018 roku przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej. Zgromadzenie przypomina, że w swoich wcześniejszych uchwałach kwestionowało konstytucyjność rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw i w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, a także potępiało podejmowanie przez władzę wykonawczą działań represyjnych wobec sędziów.
Zgromadzenie w szczególności przyłącza się do stanowiska przedstawicieli sędziów krakowskich, którzy jednoznacznie krytycznie odnieśli się do ostatnich, naruszających prawo, działań Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej polegających na powołaniu na stanowiska sędziów w Sądzie Najwyższym wbrew orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgromadzenie wskazuje, że Prezydent postawił się ponad prawem, okazując swoim zachowaniem brak poszanowania dla orzeczeń wydawanych przez Sądy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

UCHWAŁA NUMER II
ZGROMADZENIA PRZEDSTAWICIELI SĘDZIÓW APELACJI KATOWICKIEJ
Z DNIA 18 PAŹDZIERNIKA 2018 ROKU
w sprawie wniosku Prokuratora Generalnego o zbadanie zgodności
z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

W związku ze skierowaniem przez Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej wyraża najgłębsze zaniepokojenie i stwierdza, że wniosek ten zmierza do podważenia samej istoty Unii Europejskiej i jej porządku prawnego.
Zgromadzenie uznaje za swój obowiązek zasygnalizować obywatelom, że ewentualne zakwestionowanie możliwości kierowania przez sądy polskie dotyczących praworządności pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w istocie oznacza wstąpienie Polski na drogę wyjścia z Unii Europejskiej.
Zgromadzenie udziela wsparcia tym sędziom, będącym jednocześnie sędziami europejskimi, którzy w trosce o dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli zadali lub zadawać będą pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

UCHWAŁA NUMER III
ZGROMADZENIA PRZEDSTAWICIELI SĘDZIÓW APELACJI KATOWICKIEJ
Z DNIA 18 PAŹDZIERNIKA 2018 ROKU
w sprawie ogólnokrajowego referendum sędziów

W związku z inicjatywą Forum Współpracy Sędziów, by przeprowadzić wśród sędziów referendum w sprawie wiarygodności obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i w sprawie pożądanych zachowań wchodzących w jej skład sędziów Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej obliguje osoby zarządzające sądami w Apelacji Katowickiej do pilnego zwołania zebrań sędziów w celu umożliwienia im poddanego formalnej kontroli udziału w referendum. W razie nieuczynienia przez te osoby zadość temu zobowiązaniu, Zgromadzenie apeluje do sędziów, by zwrócili się do tych osób o zwołanie zebrania.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments