Sędziowe z Gdyni protestują przeciw ograniczaniu konstytucyjnie gwarantowanej zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej

0
(0)

Uchwała z dnia 2 października 2018 r. Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Gdyni

My, sędziowie — członkowie Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Gdyni wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko wykorzystywaniu postępowań dyscyplinarnych do tłumienia podejmowanej przez sędziów w debacie publicznej zasadnej krytyki działań, postrzeganych przez środowisko sędziów polskich jako zmierzające do ograniczenia konstytucyjnie gwarantowanej zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej.

Wzywamy przedstawicieli wszystkich władz do zaprzestania jakichkolwiek dalszych działań zmierzających do dewastacji demokratycznego państwa prawnego, a nadto do przywrócenia ustrojowej pozycji organów władzy sądowniczej w sposób zgodny z wymogami przepisów rozdziału VIII Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz z orzeczniczym dorobkiem Trybunału Konstytucyjnego, a także wytycznymi wypływającymi ze stanowisk prezentowanych przez Komisję Wenecką, Komisję Europejską, Europejską Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) oraz z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W szczególności wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec kroków podejmowanych przez sędziów – członków organu pełniącego funkcję Krajowej Rady Sądownictwa oraz rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców, mających na celu zastraszanie sędziów i wywołanie tzw. efektu mrożącego czy też dyscyplinującego:
– grożenia postępowaniami dyscyplinarnymi za działalność orzeczniczą;
– wzywania sędziów do składania wyjaśnień w związku z zajmowaniem stanowiska w debacie publicznej w obronie praworządności;
– dokonywania lustracji referatów (nawet za okres kilku lat wstecz) poszczególnych sędziów bez skonkretyzowanych podstaw prawnych i faktycznych, co samo w sobie stanowi co najmniej naruszenie przepisów prawa, w tym prawa międzynarodowego.

Powołanie przez Ministra Sprawiedliwości zarządzeniem z dnia 10 września 2018 roku zespołu ds. czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów i asesorów postrzegamy jako przejaw wysoce już zorganizowanych działań władzy wykonawczej skierowanych przeciwko sędziom w celu wywołania tzw. efektu mrożącego i powstrzymania od udziału w debacie publicznej dotyczącej wymiaru sprawiedliwości.

Wobec odbywających się przesłuchań sędziów przez rzecznika odpowiedzialności dyscyplinarnej sądów powszechnych w związku z ich działalnością publiczną, wyrażamy wsparcie dla tych sędziów i podziękowanie za ich udział w debacie publicznej, a podejmowane wobec nich działania postrzegamy jako przejaw szykan mających ich skłonić do zaprzestania tego rodzaju działań, podejmowanych na rzecz wszystkich sędziów w obronie naszej niezawisłości i niezależności sądów.

Wyrażamy również sprzeciw wobec wypowiedzi polityków przytaczanych przez media, z których wynika, iż skierowano do sędziów sądów powszechnych zarzut ojkofobii, czyli nienawiści do własnego kraju i Polski, w żaden sposób nieumotywowany ani udowodniony. Jako sędziowie sądów powszechnych zwracamy się do organu pełniącego funkcję Krajowej Rady Sądownictwa, mającej stać na straży niezawisłości sędziowskiej o zajęcie w tej kwestii stanowiska.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Mariusz

Brawo! Ciekawym listy niepodpisanych.. W tym , czy jest podpis nowej Prezes.