J. Zajadło: Niechlujstwo legislatorów i ostrożność prezydenta

0
(0)

Niechlujstwo legislacyjne państwa PiS ma oczywiście ogromne negatywne skutki, ale też jedną niezamierzoną zaletę – wpędza różne dziwne postaci w pewną pułapkę, która odsłania ich pokrętny stosunek do prawa. Typowym przykładem jest ustawa o SN i jej zapisy dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Trwa ping-pong dotyczący tego, co w sensie formalnym powinien zrobić prezydent. Sasin, Wójcik, Dera et consortes prześcigają się w tłumaczeniu, że przejście w stan spoczynku następuje z mocy prawa po osiągnięciu 65 roku życia (niektórzy nawet z uczonym dodatkiem – ex lege). Jeśli tak, to właściwie prezydent nie musiałby robić nic – skutek i tak nastąpił. I tutaj zaczynają się schody, ponieważ art. 39 ustawy o SN brzmi: Datę przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku albo przeniesienia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku stwierdza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

No tak, ale nie przewidzieli, że u prezydenta tlą się jeszcze jakieś szczątki prawniczego wykształcenia i w związku z tym nie chce pozostawiać za sobą śladów działań konstytucyjnie wątpliwych w postaci formalnych postanowień. Dokonał więc ciekawego zabiegu językowego – uznał, że „zawiadomić” znaczy to samo co przewidziane w ustawie „stwierdzić”, chociaż na gruncie najprostszej wykładni językowej to bez sensu. Zawiadamiać bowiem nie musi – przecież jeśli ex lege, to sędziowie sami sobie mogą przeczytać w ustawie. Ma więc stwierdzić, a jeśli stwierdzić, to postanowieniem i to z kontrasygnatą premiera. Jednak tlące się jeszcze resztki wiedzy prawniczej prezydenta spowodowały, że dostrzegł pułapkę, jaką na niego w swoim niechlujstwie zastawili PiS-owscy legislatorzy i nie zamierza nadstawiać własnej … (przepraszam – nie dokończę).

Niby proste jak budowa cepa, ale przecież nie mogę wymagać od Sasina, by wiedział co to jest np. skutek konstytutywny czynności konwencjonalnej (Panie Sasin – przepraszam, ale taki już jest nasz teoretyczno-prawny „żargon”).

Jerzy Zajadło (na FB)

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments