Informacja Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Biernata
z 14 maja 2017 r.
Kilka dni temu z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte trzy wyroki Trybunału:
– wyrok z 9 marca 2016 r, sygn. K 47/15;
– wyrok z 11 sierpnia 2016 r., sygn. K 39/16
– wyrok z 7 listopada 2016 r., sygn. K 44/16
Są to te same wyroki, które nie zostały ogłoszone dotąd w Dzienniku Ustaw, co rażąco narusza art. 190 ust. 2 Konstytucji RP. Sposób podjęcia decyzji o usunięciu tych wyroków i przyczyny tego przedsięwzięcia nie zostały ujawnione.
Warto będzie śledzić ciąg dalszy:
– czy usunięcie wyroków z bazy orzeczeń będzie miało znaczyć, że ich w ogóle nigdy nie było. Było by to urzeczywistnienie wizji George’a Orwella.
– czy też w miejsce „wygumkowanych” wyroków zostaną wydane nowe orzeczenia, z tymi samymi sygnaturami, ale o innej treści, np. postanowienia o umorzeniu postępowania, ze względu na to, że dotyczą przepisów, które utraciły już moc obowiązującą.
Na marginesie warto podkreślić, że usunięcie śladów po niewygodnych wyrokach nie mogło się udać: odwołania do wyroku K 47/15 występują nadal w 75 uzasadnieniach do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. zamieszczonych w trybunalskiej bazie orzeczeń, a odwołania do wyroku K 39/15 – w 15 uzasadnieniach orzeczeń.
O ROLI LOGIKI W PRAWIE. Im więcej osób zrozumie oszustwo PiS, tym lepiej. Dla przypomnienia: Nie publikując tych wyroków PiS złamał Konstytucję poprzez złamanie praw logiki. Wyrok K 47/15 to słynny wyrok z 9 marca 2016, którego rząd nie opublikował, bo twierdził, że TK powinien badać ustawę z 22 grudnia 2015 na podstawie jej samej. W ten sposób rząd w istocie stwierdził, że można rozwiązać tak zwany paradoks Epimenidesa (wszyscy Kreteńczycy są kłamcami), czyli, że można zdaniu „ja teraz kłamię” poprawnie przypisać jedną z wartości logicznych prawda lub fałsz. W rzeczywistości nie można, bo w obu wypadkach popadamy w sprzeczność.… Czytaj więcej »