Na internetowej stronie Trybunału Konstytucyjnego ukazał się następujący komunikat, zatytułowany „Wizyta delegacji parlamentarzystów brytyjskich w Trybunale Konstytucyjnym”
6 lipca 2018 r. wizytę w Trybunale Konstytucyjnym złożyła delegacja parlamentarzystów z Wielkiej Brytanii. W jej skład weszli przedstawiciele trzech głównych ugrupowań politycznych: Partii Konserwatywnej, Partii Pracy oraz Liberalnych Demokratów. Delegacja składała się z członków zarówno Izby Gmin, jak i Izby Lordów. Grupie przewodniczył urodzony w Polsce, brytyjski poseł Daniel Kawczyński. Pozostali członkowie delegacji to: Richard Balfe, Rupa Huq, Faisal Rashid oraz William Wallace.
Rozmowy dotyczyły roli i organizacji pracy Trybunału Konstytucyjnego. Podjęto również kwestię przeprowadzonych reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W czasie rozmowy goście poruszyli problem braku dostępu mieszkańców Wielkiej Brytanii do rzetelnej informacji na temat przyczyn i przebiegu reformy systemu sądownictwa w Polsce. Jak zauważył Daniel Kawczyński, w mediach brytyjskich pojawiają się liczne tzw. fake newsy na ten temat.
Rosnące zainteresowanie brytyjskich polityków sytuacją w Polsce związane jest przede wszystkim z liczną Polonią zamieszkującą Wysypy Brytyjskie. Wizyta w Trybunale Konstytucyjnym była ważnym elementem w programie delegacji, w którym brytyjscy parlamentarzyści odbyli spotkania z przedstawicielami kluczowych instytucji państwa.
Komunikat nie dokonuje prezentacji gości, a powinien. Na przykład warto prześledzić wypowiedzi Daniela Kawczyńskiego w Russia Today i serwisie Sputnik, gdzie wypowiadał się o konflikcie Rosji z Ukrainą. Zobaczyć, jaki jest ich stosunek do Unii Europejskiej i Brexitu. Ponieważ narzekali na rozpowszechnianą przez media nieprawdę, Redakcja Monitora wysłała do nich opracowanie Wojciecha Sadurskiego. Mogłaby może jeszcze uzupełnić je o teksty w poważnej prasie brytyjskiej, która ma zwyczaj weryfikować informacje zawarte w publikacjach, ale uznaliśmy, że solidna analiza prof, Sadurskiego wystarczy. Można by też przesłać raport Komisji Weneckiej, albo specjalnego wysłannika Rady Praw Człowieka przy ONZ.
Monitor namawia czytelników, by przesłali dostojnym brytyjskim ignorantom znane wam opracowania i opinie o stanie praworządności i o dobrych zmianach w wymiarze sprawiedliwości w Polsce.
Oto lista adresowa gości sędzi Julii Przyłębskiej:
Daniel Kawczynski: kawczynskid@parliament.uk
Richard Balfe, lord Balfe: richard.balfe@parliament.uk
Dr Rupa Huq MP: rupa.huq.mp@parliament.uk
Faisal Rashid: faisal.rashid.mp@parliament.uk
William Wallace, lord Wallace: wallacew@parliament.uk