List 13 sędziów – członków dawnej Solidarności – do premiera Morawieckiego

0
(0)

Szanowny Panie Premierze,

My, sędziowie warszawscy, działacze „Solidarności” sędziowskiej w latach 1980-1981, a także w stanie wojennym, zwracamy się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie Jego słów zacytowanych w „Gazecie Polskiej Codziennie” z 13 czerwca 2018 roku, że w Sądzie Okręgowym w Krakowie „wszystko wskazuje na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza”.

Gdyby stwierdzenie to rozumieć dosłownie, należałoby oczekiwać, że Minister Sprawiedliwości wyda niezwłocznie polecenie wszczęcia postępowania karnego w oparciu o materiał, który pozwolił Panu Premierowi na sformułowanie tak wstrząsającego zarzutu. Rozumiemy, że Pan Premier, używając takich słów, nie miał na myśli uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie dotyczącej Prezesa tego Sądu oraz rezygnacji większości członków kolegium przy Prezesie z zajmowanych stanowisk.

W okresie pierwszej „Solidarności” wypracowaliśmy model trójpodziału władz, który opierał się m.in. na zagwarantowaniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów poprzez zapewnienie określonej roli w tym zakresie zgromadzeniom ogólnym sędziów i kolegiom, w tym opiniowanie kandydatów na prezesów. Przepisy nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, pozwalające ministrowi sprawiedliwości na powoływanie prezesów wbrew opinii sędziów, są nie tylko rażąco sprzeczne z ideą niezależności sądów, ale wręcz naśladują stan prawny z okresu PRL.

Wyrażamy też przekonanie, że Pan Premier nie miał na myśli afery gospodarczej ujawnionej w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, gdyż dotyczy ona głównie dyrektora finansowego tego Sądu nadzorowanego bezpośrednio przez Ministra Sprawiedliwości oraz podległych mu dyrektorów; nie odnosi się to w jakikolwiek sposób do sędziów Sądu Okręgowego.

Nasze żądanie precyzyjnego sformułowania zarzutów wobec sędziów krakowskich wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych. Działanie takie obniża autorytet sądownictwa i prowadzi do jego upolitycznienia i uzależnienia od władzy wykonawczej.

Z poważaniem

prof. Adam Strzembosz
Hanna Bajer
Elwira Bielecka
Antoni Cyran
Kazimiera Machcewicz
Maria Minkiewicz
Ryszard Nowak
Elżbieta Puzyna-Nowak
Grażyna Ruiz
Barbara Sierpińska
Agnieszka Swędrowska
Magdalena Zbikowska
Elżbieta Ziółkowska

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments