Prezentujemy opracowany przez Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia” raport o „Dobrej zmianie w prokuraturze”, odnoszący się do najważniejszych aspektów funkcjonowania tej instytucji od marca 2016 roku.
Raport został zaprezentowany podczas ostatniego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, a obecnie nadszedł czas na jego przedstawienie wszystkim zainteresowanym, w szczególności prokuratorom.
Opracowanie przedstawia rzeczywisty stan i działalność prokuratury, opisuje zmiany kadrowe i organizacyjne poprzez pokazanie mechanizmu ich przeprowadzenia, obrazuje przyjęty system nagradzania prokuratorów, opisuje sposób wykorzystania postępowań dyscyplinarnych jako narzędzia tłumiącego wewnętrzną krytykę obecnego kierownictwa prokuratury a także obnaża uzyskiwane efekty medialne niektórych kategorii spraw.
Gdy tworzono nową ustawę o prokuraturze, u jej podstaw legło wiele „szczytnych haseł” – w tym między innymi poprawienie organizacji pracy, skuteczności i efektywności ścigania oraz zagwarantowanie większego zaangażowania prokuratorów w wykonywanie obowiązków służbowych.
Po ponad dwóch latach od wejścia w życie Prawa o prokuraturze, efekty „dobrej zmiany” w prokuraturze są już aż nadto widoczne. Niestety, deprecjonowanie wcześniejszych osiągnięć prokuratury i eksponowanie jej obecnych rzekomych sukcesów jest jedynie propagandą sukcesu, bo pozostaje w sprzeczności z faktyczną organizacją pracy, sytuacją kadrową i uzyskiwanymi efektami pracy, co wykazuje niniejszy Raport.
Zapraszamy do lektury!
Rozdział I Analiza wyników statystycznych pracy prokuratury w 2017 roku
Rozdział III Nagrody finansowe
Rozdział IV Analiza wykonania budżetu prokuratury za 2017 rok
Rozdział VI Sprawy dotyczące błędów medycznych
Rozdział VIII Postępowania dyscyplinarne
Aneks nr 1 do sprawozdania obejmujący beneficjentów „dobrej zmiany” w prokuraturze