Sędzia TK Julia Przyłębska przed Komisjami sejmowymi, prokurator Piotrowicz przerywa zebranie (video)

0
(0)

30 kwietnia sejmowe komisje Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ustawodawcza wysłuchały sprawozdania sędzi Julii Przyłębskiej, która jest osobą kierującą Trybunałem Konstytucyjnym, z pracy Trybunału w 2017 roku.

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zakwestionowała wybór pani Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa TK przypominając m.in., że za jej kandydaturą głosowało 5 sędziów TK na 15-stu (w tym dublerzy). Większość składu Trybunału oprotestowała głosowanie, jeden sędzia był nieobecny, jako że Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK zwołano dosłownie z godziny na godzinę.

Na odpowiedź J. Przyłębskiej, że w ustawie o TK nie określono wymagań co do kworum i że sędzia Stanisław Rymar nie zamierzał kandydować, więc nie pozbawiła go biernego prawa wyborczego i wszystko było w porządku, zareagował poseł Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej i oświadczył, że sędzia Rymar „został pozbawiony czynnego prawa wyborczego”. Wypytywał też, czy zgodnie z logiką pani Przyłębskiej kworum ZO STK może stanowić jeden bądź dwóch sędziów, którzy się wybiorą na prezesa i wiceprezesa. Wątek legalności wyboru na prezesa sędzi Julii Przyłębskiej oraz powołania jej na pełniącego obowiązki prezesa Trybunału, którego to stanowiska nie przewiduje Konstytucja, rozwinął poseł Arkadiusz Myrcha z PO. O sędziach-dublerach i wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza tym z 3 grudnia 2015 roku mówiła posłanka Kinga Gajewska z PO. Zdenerwowani przewodniczący M. Ast i S. Piotrowicz przerwali dyskusję i zakończyli posiedzenie.

Poniżej zapis video. Wkrótce zamieścimy stenogram z tego interesującego zebrania.

iTV Sejm – transmisje

No Description

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments