Stanowiska publiczne jako łup polityczny – raport Fundacji Batorego

0
(0)

Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała ekspertyzę poświęconą zmianom personalnym w administracji państwowej i spółkach Skarbu Państwa w czasach rządu Beaty Szydło. Analiza, poza szczegółowym omówieniem sposobów dokonywania zmian kadrowych, obejmuje także rekomendacje dotyczące tego, jak na przyszłość zabezpieczyć się przed wymianą kadr po wyborach.

Analiza przedstawia m.in. zastosowane w czasie rządów Beaty Szydło sposoby na zatrudnienie „swojego” oraz sposoby na pozbycie się „obcego”. Autorka – Grażyna Kopińska – zbadała wnikliwie przykłady oraz zastosowane rozwiązania przy zmianach w służbie cywilnej, Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚIGW), Polskiej Grupie Zbrojeniowej, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Instytucie Pamięci Narodowej oraz innych instytucjach i spółkach.

Tym, co różni sposób, w jaki przejmowano instytucje publiczne i spółki zależne od Skarbu Państwa za poprzednich rządów i za rządu Beaty Szydło, jest przede wszystkim większa szybkość, szerokość i głębokość zmian personalnych połączona z czasowym zawieszeniem praw nabytych pracowników.

„Najważniejszym skutkiem społecznym prowadzenia nieprzejrzystej polityki personalnej w zarządzaniu administracją, instytucjami publicznym i spółkami Skarbu Państwa jest podważanie zaufania do państwa. Jest to degradujące zarówno dla klasy politycznej, jak i dla ogółu obywateli. Osoby zainteresowane aktywnością polityczną otrzymują informację, że kluczem do ich kariery jest budowanie sieci powiązań i znajomości. O ich awansie życiowym i profesjonalnym nie będzie decydować fachowość, doświadczenie czy rzetelność, a lojalność względem patrona i spryt w pozbywaniu się konkurencji. Rodzi to bardzo szkodliwe postawy klientelistyczne” – podkreśla autorka analizy, Grażyna Kopińska – ekspert programu Odpowiedzialne Państwo Fundacji Batorego.

W ekspertyzie przedstawiono także porównanie, jak dokonuje się wymian w administracji publicznej w innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Holandii.

Stanowiska Publiczne Jako Lup Polityczny

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments