Kongres Prawników Polskich, 20 maja w Katowicach

0
(0)

Trzy największe organizacje prawników: Naczelna Rada Adwokacka, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Krajowa Rada Radców Prawnych ogłosiły zwołanie na 20 maja do Katowic Kongresu Prawników Polskich.

Organizatorzy piszą, uzasadniając to przedsięwzięcie:

Znajdujemy się w historycznym momencie, wszyscy Europejczycy zadają sobie pytanie o przyszłość Unii Europejskiej, wspólnoty wolności i pokoju.
Jak wskazano w Deklaracji Berlińskiej z 2007 r. w Unii Europejskiej urzeczywistniamy nasze wspólne ideały: centralnym punktem odniesienia dla naszych wartości jest człowiek.

Jego godność jest nienaruszalna.

Jego prawa są niezbywalne.

Obowiązkiem wszystkich państw należących do Unii Europejskiej jest obrona wolności i praw obywatelskich.

W czasie Kongresu Prawników będziemy zastanawiać się jak te wartości chronić i rozwijać z korzyścią dla wszystkich Polaków, jak szkodliwy może być polityczny populizm burzący fundamenty demokracji. Sądy w Polsce muszą gwarantować taki sam standard jak sądy w innych krajach Europy.

Będziemy dyskutować podczas Kongresu, jak sprawić, żeby cieszyły się zaufaniem publicznym, gwarantowały każdemu prawo do sądu i jaka jest w tym rola sędziów, adwokatów oraz radców prawnych.

Kongres Prawników Polskich odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, przy Placu Sławika i

Program Kongresu
8.30 – 10.00
Rejestracja
10.00
Rozpoczęcie Kongresu Prawników Polskich
10.15 – 11.15
Wystąpienia

11.15 – 12.10
Panel nr 1:
niezależny sąd jako gwarant praw i wolności obywatela

12.10 – 13.00
Panel nr 2:
profesjonalny pełnomocnik gwarantem realizacji praw jednostki

13.00 – 14:00
Panel nr 3:
dostęp do wymiaru sprawiedliwości jako podstawowe prawo człowieka

14.00 – 15.00
Przerwa lunchowa

15.00 – 17.00
Dyskusja

17.00
Zakończenie Kongresu Prawników Polskich

Uczestnictwo w Kongresie wymaga rejestracji i wniesienia opłaty.

Szefowie organizacji prawników piszą na stronie internetowej Kongresu:

Maciej Bobrowicz
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Kongres Prawników Polskich zwoływany jest w skomplikowanym czasie.
Słowem kluczem do zrozumienia tej sytuacji jest słowo emocje. To one bowiem w mediach nadają ton opisowi zawodów prawniczych.
Moim marzeniem jest jednak, by emocje zostały zastąpione rzeczową, silną w argumenty dyskusją nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości oraz zawodów prawniczych.
Chciałbym abyśmy debatowali o dostępie do wymiaru sprawiedliwości i o tym, co z siebie dajemy obywatelom. A w tym kontekście:dlaczego jest tak ważna nasza niezależność i niezawisłość.
Chciałbym, żebyśmy pamiętali, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości to dostęp do niezależnego i niezawisłego sądu.
Serdecznie wszystkich zapraszam na to wielkie, bezprecedensowe wydarzenie.

Krystian Markiewicz
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Wspólnota zawodów prawniczych opiera się na szacunku dla człowieka oraz prawa mądrego i sprawiedliwego. Takiego prawa chce każdy prawnik i takiego prawa poszukujemy na salach sądowych. Sędzia jest niezawisły właśnie dlatego, aby mógł usuwać bezduszność z prawa stanowionego i interpretować je tak, by każdemu przyznać to co słuszne i sprawiedliwe. Kongres Prawników będzie okazją do dyskusji o tym jak sprawić by prawo nie było opresyjne dla obywateli. Sądy są dla obywateli. Wierzę, że wszyscy mamy pewność naszych powinności i zdecydowania w stosowaniu prawa wolnego od politycznej koniunktury.

Jacek Trela
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej

W imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej, zapraszam do udziału w Kongresie Prawników Polskich. Trzeba podkreślić, że ta wielka debata środowisk prawniczych, choć zorganizowana w kontekście zdarzeń na scenie politycznej, nie jest wydarzeniem politycznym. Rozmawiając o kwestiach natury prawnej, legislacyjnej, pamiętajmy, że wszyscy – adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, prokuratorzy, notariusze, komornicy – jesteśmy strażnikami prawa, nie politykami. Nikt z nas nie jest wolny od własnych poglądów prawnych i politycznych, jednak gdy w grę wchodzi niezależność sądów, niezawisłość sędziów, autonomia samorządów prawniczych, musimy mówić jednym głosem. Nie po to, by dbać o własne interesy, lecz by stać na straży trwałości i mocy Rzeczypospolitej, której gwarantem jest sprawny i stabilny wymiar sprawiedliwości. Nie w trosce o nas samych, lecz w poczuciu odpowiedzialności za prawa i wolności jednostki.
Nie istnieją doskonałe mechanizmy i rozwiązania wszystkich problemów. Z pewnością wymiar sprawiedliwości wymaga reform, które powinny odbywać się w porozumieniu ze środowiskiem prawniczym. Kongres Prawników Polskich ma być formą głośnego wyrażenia naszego zdania, naszych zastrzeżeń, ale przede wszystkim – naszych propozycji, wizji tego, jak poprowadzić konieczne reformy.
Życzę wszystkim owocnej debaty.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments