Prokuratorzy z Rzeszowa odpowiadają na apel Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

0
(0)

Informacja dotycząca Zgromadzenia Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie oraz podjętej uchwały

W dniu 31 marca 2025 r. odbyło się Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie. Zgromadzenie poprowadził Prokurator Regionalny Jaromir Rybczak.

Do udziału w Zgromadzeniu uprawnionych było 58 prokuratorów, przy czym wzięło w nim udział 43, co stanowiło quorum.

Jednym z punktów porządku obrad była dyskusja wokół kwestii ukształtowania ustroju prokuratury w ramach planowanych działań legislacyjnych. W tym zakresie – kierując się troską o prawidłowe ukształtowanie ustroju prokuratury oraz w odpowiedzi na apel Uchwały Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Gdańsku z dnia 24 lutego 2025 r. – po przeprowadzeniu jawnego głosowania Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie podjęło uchwałę, której pełny tekst załączam poniżej.

Uchwała zostanie przesłana do wiadomości następujących instytucji:
– Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie,
– Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego,
– Prokuratora Krajowego,
– Prokuratorów Regionalnych (wszystkich),
– J.M. Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego,
– J.M. Rektora WSPiA w Rzeszowie,
– Prezesa Rady Ministrów,
– Marszałka Sejmu,
– Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego,
– Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej,
– Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych,
– Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie – prokurator Dorota Sokołowska-Mach

Uchwała Zgromadzenia Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie z dnia 31 marca 2025 roku

Kierowani troską o prawidłowe ukształtowanie ustroju prokuratury w ramach planowanych działań legislacyjnych w odpowiedzi na apel Uchwały Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Gdańsku z dnia 24 lutego 2025 roku niniejszym podnosimy co następuje:

  1. Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie w pełni popiera ideę rozdziału funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości dostrzegając negatywne skutki unifikacji tych stanowisk dla poziomu zaufania społecznego do Prokuratury, w związku z postrzeganiem jej jako instytucji uwikłanej politycznie, co negatywnie wpływa również na wizerunek prokuratorów, a przede wszystkim na możliwość prawidłowej realizacji przez Prokuraturę jej zadań.
  2. Stoimy na stanowisku, że samo przywrócenie Prokuraturze koniecznej autonomii, choć niezwykle doniosłe, nie będzie jednak wystarczające, a do zapewnienia by prokuratorzy mogli właściwie pełnić swoją służbę na rzecz społeczeństwa, niezbędne jest ponadto kompleksowe, a jednocześnie głęboko przemyślane i rozważne, uregulowanie na nowo ustroju i zasad funkcjonowania Prokuratury.
  3. Zgromadzenie uważa, że rozwiązania systemowe przyjęte w nowelizacji ustawy o prokuraturze z 2010 roku zmierzały we właściwym kierunku zapewniając niezbędne mechanizmy ochrony niezależności prokuratora. Racjonalnym jest wobec tego rozważenie powrotu do rozwiązań przyjętych we wskazanej ustawie, szczególnie w kontekście ograniczenia struktur i kompetencji nadzorczych oraz co najmniej zasadniczego ograniczenia możliwości wydawania poleceń co do treści czynności procesowych względem prokuratora. Konieczne jest jednak poprawienie mankamentów tej ustawy w szczególności poprzez zapewnienie autonomii budżetowej prokuratury.
  4. Niezależność prokuratorów musi być gwarantowana silnym powiązaniem ustrojowym z niezależnością sądów i niezawisłością sędziowską. Takim powiązaniom powinny służyć regulacje zapewniające równorzędność uposażeń sędziów i prokuratorów oraz świadczeń wynikających ze stanu spoczynku.
  5. Zgromadzenie stoi na stanowisku, że warunkiem zachowania wspomnianej powyżej równorzędności jest również zachowanie pełnej paralelności szczebli organizacyjnych sądów i prokuratur. Niezależnie od tego uważamy, że również zróżnicowanie zadań realizowanych przez prokuratorów przemawia za tym, aby w planowanych rozwiązaniach systemowych uwzględnić utrzymanie 4 stopniowej struktury pionowej Prokuratury z zapewnieniem gwarancji ustawowych niezbędnych dla stabilizacji zawodowej prokuratorów.
  6. Uważamy, że waga roli jaką w demokratycznym państwie prawnym spełnia prokurator czyni koniecznym wprowadzenie do Konstytucji RP zapisów regulujących podstawowe zasady działania Prokuratury oraz status prokuratorów.
  7. Należyte wykonywanie zadań przez Prokuraturę jako urząd pomocniczy dla służby pełnionej przez prokuratorów nie jest możliwe bez zapewnienia godziwego, adekwatnego dla posiadanych kwalifikacji i realizowanych obowiązków, wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na stanowiskach nie orzeczniczych, w tym pracowników sekretariatów, asystentów prokuratorów itp. Zgromadzenie stanowczo popiera więc kontynuowanie działań zmierzających do podniesienia ich wynagrodzeń.
  8. Zgromadzenie Prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie przyłącza się do apelu skierowanego do środowiska sędziów, adwokatów, radców prawnych i innych zawodów prawniczych, jak również przedstawicieli świata nauki oraz wszystkich środowisk politycznych o podjęcie wysiłku dla właściwego ukształtowania nowej ustawy dla Prokuratury, tak aby urzeczywistnić w niej ideę zrekonstruowania tej instytucji w oparciu o postulaty niezależności, sprawności i profesjonalizmu. Sprawna, profesjonalna i niezależna prokuratura jest instytucją niezbędną dla właściwego funkcjonowania społeczeństwa urzeczywistniając idee demokratycznego państwa prawa.

*****

Komentarz prokuratora dr. Michała Gabriela-Węglowskiego (opublikowany na platformie X)

Koleżanki i Koledzy Prokuratorzy z okręgu regionalnego w Rzeszowie jako pierwsi wsparli naszą gdańską uchwałę z lutego br. z apelem, między innymi, o kompleksową ustawę reformującą i zmieniającą Prokuraturę oraz wsparcie nas w tym przez innych prawników. Dziękuję. Czekamy na innych.
W koncepcjach można się zbiorowo lub indywidualnie różnić. Ale idea niezależnej, profesjonalnej, apolitycznej Prokuratury winna być wspólna. „Mamy bowiem dość !” rzekliby klasycy…

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments