Zwróciłem się do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie przedstawienia informacji o stanie prac nad projektem ustawy regulującej rynek świadczenia pomocy prawnej w Polsce.
Podczas spotkania z Ministrem Sprawiedliwości 9 sierpnia 2024 r., Minister Sprawiedliwości dostrzegając istotny społecznie problem funkcjonowania tzw. kancelarii odszkodowawczych potwierdził zasadność idei należytego uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej.
Ministerstwo Sprawiedliwości podzielając argumenty Naczelnej Rady Adwokackiej przedstawione 21 października 2024 roku podczas seminarium zadeklarowało pilne podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie.
Członkowie senackiej Komisji Petycji na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2024 roku postanowili zawiesić prace nad projektem Naczelnej Rady Adwokackiej zmierzającym do uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej w Polsce, który NRA złożyła w trybie petycji 14 września 2022 roku do czasu przedstawienia propozycji w tym zakresie przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Te kwestie podnoszę w piśmie z dnia 22 stycznia br. kierowanym do Marii Ejchart – Wiceministra Sprawiedliwości prosząc o informację na temat stanu prac podjętych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nad projektem ustawy regulującej rynek świadczenia pomocy prawnej w Polsce.
W piśmie z dnia 22 stycznia 2025 r. kierowanym do Marii Ejchart, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości na wstępie przypominam, iż w wyniku spotkania z 9 sierpnia 2024 r., Minister Sprawiedliwości dostrzegając istotny społecznie problem funkcjonowania tzw. kancelarii odszkodowawczych potwierdził zasadność idei należytego uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej.
W następstwie ustaleń 21 października 2024 roku w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się seminarium dotyczące potrzeby uregulowania tego obszaru. W toku dyskusji przedstawiciele Adwokatury Polskiej wskazywali na istotną wagę społecznych problemów wynikających z braku regulacji, a przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, podzielając te argumenty, zadeklarowali pilne podjęcie prac legislacyjnych.
W seminarium uczestniczyli razem ze mną adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych, adw. dr Adam Rogala-Lewicki, przewodniczący Zespołu „Wymiar Sprawiedliwości – Adwokatura dla przyszłości” oraz adw. dr Monika Haczkowska, członkini Zespołu „Wymiar Sprawiedliwości – Adwokatura dla przyszłości”.
W piśmie przypominam, że mając na względzie przebieg tego seminarium i stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, członkowie senackiej Komisji Petycji na posiedzeniu 6 listopada 2024 roku postanowili zawiesić prace nad projektem ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej, tj. nad projektem Naczelnej Rady Adwokackiej zmierzającym do uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej w Polsce, który NRA złożyła w trybie petycji 14 września 2022 roku. Komisja zawiesiła prace do końca 2024 roku w oczekiwaniu na szczegółowe informacje ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości o stanie prowadzonych prac w tym obszarze, bowiem obecny na posiedzeniu przedstawiciel MS poinformował, że takie prace są prowadzone.
Celem projektu Naczelnej Rady Adwokackiej jest zapewnienie rzetelnej i profesjonalnej pomocy prawnej. Cel ten powinien być zrealizowany poprzez wprowadzenie zasady, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych, czyli przez osoby, które posiadają doświadczenie i wykształcenie prawnicze, zdały państwowy egzamin zawodowy, zobowiązane są do zachowania tajemnicy zawodowej (np. tajemnicy adwokackiej) oraz przestrzegania kodeksu etyki zawodowej, podlegające odpowiedzialności dyscyplinarnej i posiadające ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na wypadek wyrządzenia szkody przy udzielaniu pomocy prawnej.
Mając również w pamięci wypowiedzi publiczne z listopada 2024 roku, w których Pani Ministra wskazywała na konieczność wypracowania projektu ustawy odpowiadającego przede wszystkim na potrzeby obywateli, kieruję prośbę o informację o stanie zaawansowania prac prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nad regulacjami dotyczącymi rynku świadczenia pomocy prawnej w Polsce.
Informację o wysłanym piśmie mec. Rosati zamieścił na swoim profilu FB