Trybunał Konstytucyjny w Raporcie z działań i zaniechań Prokuratury w latach 2016 – 2023 (Część I): Niepublikowanie wyroków Trybunału. Oraz stanowiska z archiwum

0
(0)

Raport zespołu prokuratorów kierowanego przez prok. Katarzynę Kwiatkowską „z badania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016-2023 w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury” poświęcił jeden rozdział m. in. postępowaniom w sprawach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Udostępniamy w całości ten rozdział, podzielony na 4 części:

  1. Odmowa publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego
  2. „Wyciek” projektu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
  3. Postępowania dotyczące prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego.
  4. Postępowanie dotyczycące powołania Prezesa TK

Na końcu pierwszej części Monitor przypomina kilka wezwań do publikacji wyroku z 9 marca 2016 roku, wydanych przez szanowane instytucje i organizacje.

*****

Postępowania dotyczące Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny od czasu jego powołania pełnił rolę jednego z kluczowych organów państwa. Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego w sposób znamienny przyczyniało się do rozwoju demokratycznego państwa prawnego w Polsce. To Trybunałowi Konstytucyjnemu zawdzięczamy opisanie szeregu zasad konstytucyjnych, płynących z wartości zapisanych w Konstytucji.

Dlatego już jesienią 2015 r. nowa większość parlamentarna zapoczątkowała łańcuch wydarzeń prowadzących do podporządkowania Trybunału woli partii rządzącej.

Począwszy od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z 3 grudnia 2015 r. przedstawiciele Rady Ministrów zaczęli relatywizować obowiązek niezwłocznego ogłaszania orzeczeń Trybunału w organie urzędowym, w którym akt będący przedmiotem orzekania był ogłoszony (art. 190 ust. 2 Konstytucji RP). W piśmie z dnia 10 grudnia 2015 r. Minister – Członek Rady Ministrów Pani Beata Kempa zwróciła się do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Pana Andrzeja Rzeplińskiego, wskazując swoje wątpliwości odnoszące się do możliwości publikacji w Dzienniku Ustaw RP wyroku z dnia 3 grudnia 2015 r. (K 34/15) z uwagi na pozaustawowe – jej zdaniem – ukształtowanie składu orzekającego w ww. sprawie.

W dniu 9 marca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie K 47/1533, mocą którego uznał ustawę z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2015 r., poz. 2217) w całości za niezgodną z Konstytucją. W swym orzeczeniu Trybunał wskazał, że ustawa jest niezgodna z art. 7, art. 112 oraz art. 119 ust. 1 Konstytucji RP, a także z zasadą poprawnej legislacji wynikającą z art. 2 Konstytucji. Zdaniem Trybunału utrzymanie w mocy
przepisów przedmiotowej nowelizacji uniemożliwiłoby rzetelne i sprawne działanie Trybunału Konstytucyjnego. Ówczesna Prezes Rady Ministrów Beata Szydło odmówiła publikacji tego orzeczenia w Dzienniku Ustaw RP. Powyższa postawa spowodowała oburzenie środowisk obywatelskich, organizacji pozarządowych (w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), którzy zaczęli składać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez Prezesa Rady Ministrów.

47) Niepublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (PO I Ds. 248.2016)

Sprawa o sygn. PO I Ds 248.2016 Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie została zainicjowana przez obywatela, który złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. W dniu 18 marca 2016 roku. Prokurator Regionalny w Warszawie do jej prowadzenia wyznaczył 22 marca 2016 roku Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga w Warszawie. Tam też została zarejestrowana pod sygn. PO I Ds. 47.2016. Następnie do tego postępowania z różnych jednostek prokuratury dołączano kolejne zawiadomienia w tej sprawie. Jako przedmiot postępowania wskazano niedopełnienie przez funkcjonariuszy publicznych obowiązków
wynikających z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 02 kwietnia 1997r. oraz z art. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, poprzez zaniechanie niezwłocznego ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zapadłego w dniu 9 marca 2016 roku w sprawach prowadzonych pod łączną sygnaturą K 47/15, czym działano na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k.

W kierowanej korespondencji zawiadamiający artykułowali, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a w szczególności art. 2 ust. 1 i art. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku (Dz.U. 2000, Nr 62, poz. 718) o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, ogłoszenie w dzienniku urzędowym aktu normatywnego – a takim zgodnie z art. 190 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego – jest obowiązkowe i winno zostać dokonane niezwłocznie. Według zawiadamiających taki stan rzeczy uprawniał do uznania, iż Prezes Rady Ministrów i Prezes Rządowego Centrum Legislacji swoim zachowaniem wyczerpali znamiona występku stypizowanego w art. 231 § 1 k.k., albowiem brak publikacji przedmiotowych wyroków i postanowień Trybunału Konstytucyjnego skutkuje, spowodowaniem stanu niepewności prawnej, co do jego obowiązywania, jak również stawia sądy i inne organy stosujące prawo w sytuacji, w której muszą samodzielnie oceniać, czy stosować akt (przepis) prawny, którego domniemanie konstytucyjności zostało wzruszone zapadłym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. W dniu 27 kwietnia 2016 roku wydane zostało postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa. Podstawą decyzji był art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k., po przyjęciu, że czyn nie zawiera ustawowych znamion czynu zabronionego. W dniu 13 października 2016 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie uchylił to postanowienie i zlecił czynności do wykonania. Sąd nie podzielił argumentacji prokuratora wskazując, iż w kontekście istoty sprawy nie sposób uznać, aby zachowanie osób dpowiedzialnych nie naruszało interesu publicznego. Sąd przedstawił przy tym przekonywującą argumentację w zakresie stanowiska odmiennego. Sprawa została ponownie zarejestrowana pod sygn. PO I Ds 248.2016.

W dniu 15 listopada 2016 roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie zaistniałego w Warszawie, w okresie od dnia 9 marca 2016 roku – do dnia 10 lutego 2017 roku, niedopełnienia przez funkcjonariuszy publicznych – Prezesa Rady Ministrów, Ministra – Członka Rady Ministrów, Prezesa Rządowego Centrum Legislacji i pracowników Rządowego Centrum Legislacji -obowiązków wynikających z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz z art. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, poprzez zaniechanie niezwłocznego ogłoszenia orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, w postaci: wyroku zapadłego w dniu 9 marca 2016 roku w sprawach prowadzonych pod łączną sygnaturą K 47/15, wyroków Trybunału Konstytucyjnego zarejestrowanych pod sygnaturami: P 5/14, sygn. akt P 2/14, SK 67/13, K 8/15, K 39/16, czym działano na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k.
Po wszczęciu śledztwa pozyskano i włączono do akt sprawy materiały śledztwa VI Ds. 926/15 prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Nadto załączono do akt postępowania dokumenty regulujące sposób funkcjonowania Rządowego Centrum Legislacji i przyjęte w nim procedury związane z publikacją poszczególnych aktów normatywnych. Dołączono także pełną treść wyroków i postanowień Trybunału Konstytucyjnego oraz opinie z zakresu prawa konstytucyjnego i stosowne stanowiska Prokuratora Generalnego oraz Prezesa Rządowego Centrum Legislacji. Zgromadzono również ogólnodostępne treści wywiadów telewizyjnych i radiowych, w których poseł na Sejm RP J.K. i Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Z.Z., wypowiadali się na tematy związane z publikacją ww. orzeczeń. Przesłuchano nadto Ministra – Członka Rady Ministrów, Prezesa i Wiceprezesa Rządowego Centrum Legislacji oraz pracowników Rządowego Centrum Legislacji, do obowiązków których, należały czynności związane z publikacją orzeczeń. Zaniechano jednak przesłuchania Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło i innych osób z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które mogłyby dysponować wiedzą o okolicznościach podejmowanych decyzji, a także Prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Wynikało to z zaleceń Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. Jednocześnie do akt przedmiotowego śledztwa dołączono materiały innych postępowań, w tym spraw o sygn. PO I Ds 135.2016 i PO I Ds 181.2016 Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie dotyczących niedopełnienia przez funkcjonariuszy publicznych obowiązków wynikających z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, poprzez zaniechanie niezwłocznego ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 czerwca 2016 roku o sygn. K 8/15, czym działano na szkodę interesu publicznego.

Na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. postanowieniem z 10 lutego 2017 roku wydano postanowienie o umorzeniu śledztwa w przedmiotowej sprawie, wyodrębniając 5 czynów z art. 231 § 1 k.k., co do wszystkich przyjmując brak w czynach znamion czynu zabronionego. W ocenie prokuratora Tomasza Kuroszczyka – pełniącego funkcję Naczelnika Wydziału Śledczego w Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie, nieopublikowanie wskazanych wyroków Trybunatu Konstytucyjnego, nie mogło zostać uznane za działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego i nie dawało podstaw do uznania, aby zaniechanie Prezesa Rady Ministrów, miało na celu wyrządzenie szkody w szeroko rozumianym interesie publicznym lub prywatnym, bądź też spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wystąpienia takiej szkody. Był to główny przekaz uzasadnienia, który w konkretnych realiach miał wyłączyć przestępność naruszenia art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz z art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. W dniu 25 lipca 2017 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie utrzymał w mocy zarządzenie o odmowie przyjęcia zażalenia.

W ocenie badającego nie budziło wątpliwości, iż przywoływane przepisy art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz z art. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych nie dawały Prezesowi Rady Ministrów podstaw do zaniechania publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Organ państwa odpowiadający za prowadzenie publikatorów jest do tego zobligowany i nie posiada uprawnień w sferze jakiejkolwiek cenzury, badania prawidłowości i legalności wydania wyroków, nie wspominając już o treści normatywnej orzeczenia. Równowaga pomiędzy władzami wymaga zatem przestrzegania zasad balansu i wzajemnej kontroli. O ile zatem władzy wykonawczej nie podoba się treść wyroku to oczywiście może wystąpić z określoną inicjatywą zmieniającą treść aktu prawnego, a nie wstrzymywać, czy też blokować treść wyroku, aby utrzymać w mocy zakwestionowane przepisy.

W tym aspekcie pojawia się oczywiście pytanie, czy istnieją odstępstwa od takiej interpretacji przepisów i czy mogą się pojawić okoliczności, które jednak w imię interesu Państwa mogą stanowić podstawę do zdekompletowania znamion czynu zabronionego określonego w art. 231 § 1 k.k. Oczywiście jedną z takich możliwości jest uznanie, że działanie mieści się w granicach praw i obowiązków. Tego rodzaju interpretacja nie wchodzi jednak w rachubę. Pojawia się zatem konieczność ustalenia, czy zaniechanie publikacji może być uzasadnione określonym, uzasadnionym interesem publicznym, ewentualnie w jakim przypadku interes publiczny lub prywatny w kontekście konkretnego orzeczenia może nie zostać naruszony.
W tym przypadku nie sposób jednak uznać, aby wydany w dniu 9 marca 2016 roku pod sygnaturą K 47/15 wyrok o zgodności z Konstytucją przepisów ustawy z dnia 22 grudnia 2015 roku o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, w którym zakwestionowano jej zgodność z przepisami ustawy zasadniczej był nieistotny z punktu widzenia interesu publicznego i z tego też względu trudno podzielić zasadność argumentacji prokuratora, który skoncentrował się na pobocznych kwestiach wolicjonalnych funkcjonariuszy publicznych i jednostronnych opiniach naukowców.

Zdaniem badającego, w tym zakresie ocena prokuratora jest niepełna i jednostronnie kierunkowa, a co więcej oparta jedynie o elementy przedmiotowe z pominięciem istotnych dowodów osobowych. Nie przesądzając treści ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie, którego konkluzje muszą uwzględnić cały szereg możliwych opcji uznać należy, że w dotychczasowej formule decyzja nie może się ostać, a postępowanie powinno zostać podjęte. Decyzja w swej istocie nie została poddana żadnej kontroli, w tym kontroli sądowej, albowiem ta zatrzymała się na stanowisku sądu o niedopuszczalności zaskarżenia postanowienia przez zawiadamiających. W tym stanie rzeczy konieczna jest ponowna analiza sprawy, po przeprowadzeniu stosownych czynności procesowych, których zabrakło podczas trwania śledztwa i dokonania ponownej oceny w kontekście stanu prawnego i faktycznego uwzględniającego wszystkie okoliczności sprawy towarzyszące niepublikowaniu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

48) Niepublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (PO V Ds. 91.2016)

Sprawa o sygn. akt PO I Ds 91.2016 Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie była prowadzona na podstawie zawiadomień osób fizycznych, a dotyczyła niedopełnienia przez funkcjonariuszy publicznych obowiązków wynikających z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz z art. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, poprzez zaniechanie niezwłocznego ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zapadłego w dniu 09 marca 2016 r. w sprawach prowadzonych pod łączną sygnaturą K 47/15, czym działano na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. art. 231 § 1 k.k. Zostało zakończone postanowieniem o odmowie
wszczęcia śledztwa z 24 czerwca 2016 roku na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. wobec przyjęcia braku ustawowych znamion czynu zabronionego. Uzasadnienie w swej treści było tożsame z argumentacją przedstawioną w uchylonej decyzji z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie o sygn. akt PO I Ds 248.2016 (PO I Ds. 47.2016). Podstawą odmowy było przyjęcie, iż brak jest naruszenia interesu publicznego lub prywatnego z uwagi na istniejące wątpliwości co do uksztaltowania składu orzekającego. W uzasadnieniu odniesiono się do braku strony podmiotowej i ekskulpowano działanie w tym zakresie Prezesa Rady Ministrów.

Sprawa została oceniona w taki sam sposób, jak zarejestrowana pod sygn. PO I Ds 248.2016 Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie.

49) Niepublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (PO I Ds 27.2018)

Sprawa o sygn. PO I Ds 27.2018 Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie dotyczyła postępowania sprawdzającego, w którego toku ustalono, że w tej samej jednostce pod sygn. akt PO I Ds 248.2016 prowadziła również postępowanie z zawiadomienia tej samej osoby o czyny z art. 231 § 1 k.k. i inne. Śledztwo dotyczyło m.in. braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. o sygn. K 47/15 przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Beatę Szydło, które zostało zakończone wydaniem 10 lutego 2017 r. postanowienia o umorzeniu śledztwa.

Postanowieniem z dnia 9 lutego 2019 r. sprawa została zakończona odmową wszczęcia śledztwa, której przedmiot określono, jako niedopełnienie w okresie od 9 marca 2016 r. do 16 sierpnia 2016 r. w Warszawie przez funkcjonariusza publicznego – Prezesa Rady Ministrów – obowiązków wynikających z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. oraz z art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, poprzez zaniechanie niezwłocznego ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zapadłego w dniu 9 marca 2016 r. w sprawach prowadzonych pod łączną sygnaturą K 47/15, czym działano na szkodę interesu publicznego tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k.

Orzeczenie oparto o art. 17 § 1 pkt 11 k.p.k. po przyjęciu, że zachodzi inna okoliczność wyłączająca ściganie w postaci ustalenia, że postępowanie karne co do tego samego czynu zostało prawomocnie zakończone.

W uzasadnieniu decyzji skoncentrowano się w dużej mierze na ustaleniach poczynionych w toku postępowania o sygn. PO I Ds 248.2016 oraz na wykazywanym tam zaistnieniu przesłanki braku znamion czynu zabronionego. Powołanie jako podstawy umorzenia art. 17 § 1 pkt 11 k.p.k., tj. innej okoliczności wyłączającej ściganie w postaci res iudicata było błędem, gdyż res iudicata jest odrębną podstawą wyłączającą ściganie i wskazana jest w pkt 7 art. 17 § 1 k.p.k. Inna okoliczność wyłączająca ściganie to okoliczność inna od wymienionych w pkt od 1 do 10, stąd w pkt 11 nie można uwzględniać żadnej z poprzednich przesłanek. Przyjmując za podstawę decyzji przesłankę res iudicata niezrozumiałym jest zawężenie czasookresu czynu wskazanego w postanowieniu o odmowie wszczęcia śledztwa w stosunku do czynu wskazanego w postanowieniu o umorzeniu śledztwa w sprawie PO I Ds 248.2016.

Czyn będący przedmiotem badanego postępowania jest czynem trwałym, a więc trwa do chwili, gdy funkcjonariusz publiczny wypełni ciążący na nim obowiązek. Obowiązek ten ustał w dniu 5 czerwca 2018 r. kiedy to wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. K 47/15 opublikowany został w Dzienniku Ustaw z 2018 r. pod poz. 1077. W momencie składania zawiadomienia o przestępstwie (3 stycznia 2018 r.) wyrok ten w dalszym ciągu nie był opublikowany aż do dnia 11 grudnia 2017 r. Tymczasem odmowa wszczęcia śledztwa w żadnej mierze nie odwołuje się do czasookresu od 11 lutego 2017 r. (od daty umorzenia postępowania w sprawie PO 1 Ds 248.2016) do 9 lutego 2018 r. (do daty odmowy wszczęcia śledztwa w badanej sprawie).

Badający ocenił powyższą decyzję za niezasadną, którą należy podjąć i dołączyć do również podjętej sprawy o sygn. PO V Ds 248.2016 celem kontynuowania postępowania.

*****

Poniższe teksty publikował nieistniejący serwis „Obserwator Konstytucyjny”, zamknięty przez dr. hab. Mariusza Muszyńskiego 20 grudnia 2016 r., to jest w dniu przejęcia Trybunału po zakończeniu kadencji prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Apeli o publikację wyroku  w sprawie K 47/15 było znacznie więcej. Tytuły notatek – od redakcji OK .

Adwokaci wzywają władze do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca

UCHWAŁA nr 61/2016
Naczelnej Rady Adwokackiej
z dnia 12 marca 2016 r.
Naczelna Rada Adwokacka zwraca się do władz publicznych o niezwłoczne opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku. Orzeczenie to ma istotne znaczenie ustrojowe i jest ostateczne.
Odmowa publikacji orzeczenia jest rażącym naruszeniem konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy, prowadzi do zmiany podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej, godząc w prawa i wolności jednostki.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
(Andrzej Zwara)
Adw. Andrzej Zwara

Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z 10 marca 2016 r.

w przedmiocie publicznych wypowiedzi odnośnie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r.
Krajowa Rada Sądownictwa z niepokojem odnosi się do medialnych wypowiedzi dotyczących wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r., które kwestionują pozycję Trybunału Konstytucyjnego.
Zasada trójpodziału władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego.
Krajowa Rada Sądownictwa apeluje więc o przestrzeganie podstawowych zasad ustrojowych wynikających z Konstytucji.

„Iustitia” w sprawie wyroku Trybunału z 9 marca

Uchwała Zarządu SSP „Iustitia” z dnia 12.03.2016 r.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zwraca się do wszystkich organów władzy o przestrzeganie zasad demokratycznego państwa prawnego, a zwłaszcza o respektowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego: z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie K 47/15, z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie U 8/15, z dnia 3 grudnia 2015 r. w sprawie K 34/15 i z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie K 35/15.
W szczególności wnosimy o wykonanie obowiązku wynikającego z art.190 ust.2 Konstytucji RP i niezwłoczne opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie K 47/15.

Zgodnie z art.190 ust.1 Konstytucji wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą. Żaden organ władzy wykonawczej nie jest uprawniony do skutecznego zgłaszania zastrzeżeń do orzeczeń Trybunału, także pod względem proceduralnym, w tym do oceny ważności orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Rada Wydziału Prawa i Administracji UŚl żąda publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016

Uchwała Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego z dnia 22 marca 2016 r. w sprawie opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r [Od redakcji OK: uchwała zapadła miażdżącą większością głosów – 43 za, 2 przeciw, 5 wstrzymujących się)
§ 1
Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach żąda niezwłocznego opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r., sygn.
§2
1. Odmowa opublikowania tego wyroku stanowi rażące naruszenie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która przepisem art. 190 ust. 2 zobowiązuje Prezesa Rady Ministrów do niezwłocznego publikowania przyjętych przez Trybunał Konstytucyjny
2. Odmowa opublikowania wydanego w dniu 9 marca 2016 r. orzeczenia spowoduje chaos w zakresie funkcjonowania państwa, w tym zwłaszcza organów wymiaru sprawiedliwości, zobowiązanych do respektowania określonego Konstytucją RP porządku prawnego.
§3
Rada Wydziału Prawa i Administracji wyraża głębokie przekonanie, że niezawiśli sędziowie i inne instytucje wymiaru sprawiedliwości będą kierować się postanowieniami Konstytucji i rozstrzygnięciami wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. oraz respektować wyroki Trybunału Konstytucyjnego, także wówczas, gdyby Prezes Rady Ministrów odmawiała wykonywania obowiązku wskazanego w art. 190 ust. 2 Konstytucji RP.
§4
Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wskazuje, iż odmowa opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego stanowi delikt konstytucyjny, za który osoby dopuszczające się naruszenia Konstytucji RP ponoszą odpowiedzialność
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.
DZIEKAN
Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu Śląskiego
prof. dr hab. Czesław Martysz

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments