Marcin Matczak o Raporcie z działań i zaniechań Prokuratury w latach 2016 – 2023: PiS zniszczyło państwo, mówiąc obłudnie, że je naprawia

0
(0)

Raport zespołu prokuratorów powołanych do zbadania spraw prowadzonych przez prokuraturę Ziobry potwierdził to, czego wielu z nas się spodziewało – Ziobro i spółka bawili się prokuraturą jak chłopcy kolejką, powodując, żeby dowoziła sprawy, na którym im politycznie zależało, a o tych, które były politycznie groźne, szybko zapominała.

Wszyscy ludzie, którzy wierzyli, że PiS cokolwiek w praworządności naprawia, powinni teraz połknąć swój język. Ten raport jest prawdziwym audytem, który kiedyś zapowiadał PiS, ale nie był w stanie go zrobić.

Ten raport dostarcza materiału dla postępowań karnych wobec Ziobry i jego współpracowników, a także wielu prokuratorów, którzy posłusznie wykonywali ich rozkazy, łamiąc prawo.

Najbardziej bulwersująca jest opisywana w wielu miejscach raportu praktyka pod tytułem: „jeśli postępowanie karne jest dobre dla władzy PiS, wszczynaj natychmiast, bez sprawdzania. Jeśli jest niekorzystne dla władzy PiS, sprawdzaj długo, żeby nie wszczynać”. To jest kryminał i całkowite polityczne ubezwłasnowolnienie prokuratury.

Konkluzja: PiS zniszczyło państwo, mówiąc obłudnie, że je naprawia. Robiło to, o co oskarżało innych, tylko sto razy bardziej. Miało instytucje na telefon, prokuraturę na swoim pasku. Nikt, komu są bliskie wartości konserwatywne, takie jak stabilne czy silne państwo, nie może takiego stanu rzeczy tolerować.

Poniżej główne cytaty z raportu – ma on 300 stron i zawiera szczegółowe opisy spraw, którymi manipulowała prokuratura za czasów PiS:

Wyniki badania potwierdziły wiele formułowanych zastrzeżeń prowadząc do konkluzji, że prokuratura w latach 2016-2023 nie wywiązywała się w sposób prawidłowy ze swoich zadań. W tym aspekcie postępowania mające charakter wrażliwy dla władzy politycznej prowadzone były w sposób nierzetelny i nieobiektywny, a prokuratura wykorzystana została do politycznych celów.

Wyjątkowym przykładem naruszania prawa pozostaje ściśle związany z długotrwałością prowadzenia postępowań fakt utrzymywania konkretnych osób przez wiele lat, bez merytorycznego uzasadnienia, w statusie podejrzanego. Tego rodzaju naruszanie prawa ze strony prokuratorów oraz kierownictwa prokuratury należy traktować z najwyższą dezaprobatą i ponad wszelką wątpliwość oceniać z perspektywy odpowiedzialności karnej.

W trakcie badania ujawniono także szereg spraw dotyczących osób związanych z władzą, które podlegały szybkiemu umorzeniu.

W oparciu o wyniki prowadzonych badań można dostrzec tendencję do eliminowania możliwości podejmowania czynności procesowych wobec osób związanych z władzą polityczną. Nie wahano się przed wydawaniem poleceń, przejmowaniem spraw, jak też innych władczych uprawnień w celu możliwie szybkiego zakończenia postępowania.

Stosowano wiele różnych działań, aby doprowadzić do odpowiedzialności karnej za różne wyimaginowane czyny, a jeżeli nie przynosiło to wymiernego efektu w sposób bezceremonialny wydłużono czas prowadzonych śledztw, aby przynajmniej w ten sposób oddziaływać i utrudniać życie osobom, których dotyczyły.

Zapisy w aktach konkretnych postępowań zawierają bardzo wiele informacji o czynnościach podejmowanych przez kierowników jednostek organizacyjnych. Ujawnia się obraz przełożonych, zwłaszcza szczebla regionalnego, którzy podejmowali działania zmierzające do zapewnienia oczekiwanego sposobu prowadzenia lub zakończenia postępowania.

Kierownictwo prokuratury działając ewidentnie w interesie politycznym wdrażało i kontynuowało postępowania pomimo braku merytorycznych podstaw do ich prowadzenia. Wynikało to ze świadomości, że fakt prowadzenia postępowania w stosunku do określonych czynów lub osób wywołuje stosowne reakcje w przestrzeni publicznej i może przynosić rezultaty w sferze politycznej.

Praktyka polegająca na akceptowaniu decyzji w „ważnych” sprawach miała z perspektywy ówczesnego kierownictwa prokuratury wiele korzyści, albowiem pozwalała na eliminowanie niewygodnych merytorycznie treści, z zaś drugiej strony, na powstrzymanie wydania końcowego rozstrzygnięcia. Dotyczyło to tej kategorii spraw, które władza, pomimo braku ku temu podstaw, zamierzała kontynuować i epatować tym faktem opinię publiczną.

Marcin Matczak

Autor wcześniej opublikował komentarz na swoim profilu FB

Tytuł i wytłuszczenia od Redakcji MK

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments