Michał Romanowski: Marsz Tysiąca Tóg wtedy – i dzisiaj. Oraz film Kacpra Lisowskiego „Tysiąc Tóg”

0
(0)

11 stycznia 2020 r. odbył się bezprecedensowy w skali Europy Marsz Tysiąca Tóg. Wziąłem w nim udział ubrany w togę adwokacką. Pierwszy, i mam nadzieję, że ostatni raz w życiu, chodziłem w todze adwokackiej po ulicach Warszawy. Togę powinno zakładać się tylko w sądzie. Właśnie mija 5 rocznica od tego wydarzenia.

Polecam Państwu obejrzenie krótkiego (12 minut) filmu dokumentalnego pt. „Tysiąc Tóg” (reżyseria Kacper Lisowski, producent Iwona Harris, produkcja Lollipop Films).

Jak piszą twórcy tego filmu jest to opowieść o wzajemnej wdzięczności. Z jednej strony obywateli, wzruszonych tym, że sędziowie stają w ich obronie; z drugiej strony – prawników, którzy poczuli solidarność ze strony zwykłych ludzi oraz sędziów europejskich.

Film jest ostrzeżeniem do czego prowadzi rozmontowywanie mechanizmów demokratycznego państwa.

Film ten zawiera przesłanie i wypowiedzi ponadczasowe, które padają m. in. z ust sędziego Waldemara Żurka, którego wraz z zespołem Romanowski i Wspólnicy nadal musimy reprezentować

Myślę sobie w tę 5. rocznicę, że brak przywrócenia praworządności, jej relatywizacja, jest przyczynieniem się do utrwalania bezprawia, które miało miejsce w latach 2015-2023.

Warto pamiętać, że każda władza kiedyś mija, podstawowe wartości pozostają niezmienne. Każda władza, która minie, prędzej czy później będzie oceniana nie tylko przez historię, ale i sądy. Każda władza powinna być zatem zainteresowana, aby sądy składały się z niezależnych sędziów, a nie neo-sędziów.

Ostatnie zdanie z filmu brzmi:

„Sędziowie nadal walczą”.

Pięć lat później, nasi klienci sędziowie – bohaterowie tego filmu – Paweł Juszczyszyn, Igor Tuleya, Marzanna Piekarska-Drążek, Ewa Gregajtys, Ewa Leszczyńska-Furtak, Waldemar Żurek, Krzysztof Krygielski, ale także inni represjonowani za czasów rządów PiS sędziowie nadal walczą! Zgłaszają się do mnie kolejni z represjonowanych sędziów (bohaterów tego filmu), którzy chcą abyśmy pomagali im walczyć o przywrócenie praworządności i ich dobrego imienia.

Sędziowie, bohaterowie filmu, mówią mi, że Państwo Polskie zapomniało o nich. Muszą sami sobie radzić z neosędziami, bronić się przed pozwami składanymi przeciwko nim przez neosędziów, dochodzić ochrony ich dobrego imienia i godności.

Słyszę, że tak jest, bo przywracaniem praworządności nie wygrywa się wyborów. Są ważniejsze sprawy. To prawda, że samym przywracaniem praworządności wyborów nie wygra się. Myślę jednak, że przez zgodę na utrwalenie się bezprawia wprowadzonego za czasów rządów PiS, relatywizację rządów prawa, można wybory przegrać.

Nie warto lekceważyć znaczenia praworządności. Nie wolno oswajać bezprawia. Bezprawie to zło. Zło, czyli bezprawie, można pokonać wyłącznie wartościami. Zło nienazwane rośnie. Zło nierozliczone wraca ze zdwojoną siłą. Nie chcemy powrotu do czasów sprzed 15 października.

Obejrzyjmy film sprzed 5 lat „Tysiąc Tóg” odświeżając naszą pamięć.

Michał Romanowski

Zdjęcie ilustrujące: Sędziowie łódzcy na Marszu Tysiąca Tóg

Tysiąc Tóg / A Thousand Robes (2020) | cały film dokumentalny / full documentary

Tysiąc Tóg. 2020. Film dokumentalny, 12 minut, reż. Kacper Lisowski, prod. Iwona Harris. A Thousand Robes. 2020. Documentary, 12 minutes, dir. Kacper Lisowski, prod. Iwona Harris. PL „Tysiąc tóg” to opowieść o wzajemnej wdzięczności. Z jednej strony obywateli, wzruszonych tym, że sędziowie stają w ich obronie; z drugiej strony prawników, którzy poczuli solidarność ze strony zwykłych ludzi oraz sędziów europejskich.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments