Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył 7 października akty powołania członkom Zespołu do spraw Prawa Unii Europejskiej. Powołanie Zespołu ma związek ze zbliżającą się prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej.
- Prof. Stanisław Biernat – przewodniczący zespołu;
- Prof. dr hab. Dorota Pudzianowska – zastępczyni przewodniczącego zespołu;
- Prof. Maciej Bernatt;
- Prof. dr hab. Katarzyna Bilewska;
- Prof. dr hab. Monika Domańska;
- Prof. Agnieszka Grzelak;
- Prof. dr hab. Tomasz Siemiątkowski;
- Dr Daniela Wybrańczyk;
- Prof. Mirosław Wyrzykowski;
- Prof. dr hab. Anna Zawidzka-Łojek;
- Prof. dr hab. Jan Barcz;
- Prof. dr hab. Marek Kolasiński;
- Dr Łukasz Szoszkiewicz;
- Prof. Maciej Taborowski;
- Prof. dr hab. Władysław Czapliński.
– Pamiętam, kiedy Polska po raz pierwszy prowadziła prezydencję, staraliśmy się udowodnić, że na to zasługujemy, że jesteśmy pełnoprawnym państwem członkowskim Unii Europejskiej – mówił podczas uroczystości Minister Sprawiedliwości.
Jak podkreślił szef resortu, dziś Polska nie musi niczego udowadniać, natomiast musi odzyskać zaufanie.
– To zaufanie wynika nie tylko z budowania praworządności, ale również z faktu, że jako silny członek Unii Europejskiej jesteśmy krajem, który inicjuje odpowiednie procesy i potrafi skutecznie realizować wyznaczone cele – podkreślił minister.
Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Po raz kolejny przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej obejmie w I połowie 2025 r.
Priorytetami Polskiej prezydencji będą m.in. sprawy bezpieczeństwa, w tym w obszarze wymiaru sprawiedliwości, a także zakończenie negocjacji nad projektem dyrektywy w sprawie zwalczania korupcji oraz projektem dyrektywy w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar. Innym ważnym celem jest również wzmocnienie odporności systemów wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich oraz podkreślenie roli społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praworządności.