Sądownictwo, prokuratura: odwołania, powołania (odc. 38). Będzin, Malbork i 124 sędziów dyscyplinarnych

0
(0)

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sędziego Rafała Cebulę na prezesa Sądu Rejonowego w Będzinie

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sędziego Rafała Cebulę z dniem 20.08.2024 r. do pełnienia funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Będzinie.

W latach 2005-2009 sędzia Rafał Cebula orzekał w Sądzie Rejonowym w Będzinie, a od 2015 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich. Posiada olbrzymie doświadczenie orzecznicze. Z uwagi na swoje dokonania zawodowe cieszy się powszechnym szacunkiem środowiska sędziowskiego.

Nowo mianowany prezes Sądu Rejonowego w Będzinie jest członkiem zespołu koordynującego szkolenia z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Zespół wspólnie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej od kilku lat organizuje szkolenia z prawa europejskiego dla polskich sędziów, adwokatów i radców prawnych.

Sędzia Rafał Cebula jest autorem pytania prejudycjalnego do TSUE dotyczącego wykładni przepisów chroniących konsumentów na podstawie prawa do poszanowania życia prywatnego gwarantowanego w Karcie Praw Podstawowych. Trybunał uznał w odpowiedzi na jego pytanie, że odzyskiwanie długów za pomocą nakazu zapłaty, opartego na wystawianych przez banki dokumentach jest niezgodne z prawem unijnym.

Za pytania skierowane do TSUE „Dziennik Gazeta Prawna” uhonorował sędziego Rafała Cebulę w 2019 r. nagrodą Złoty Paragraf w kategorii Najlepszy sędzia.

Wszczęcie procedury odwołania Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego w Malborku

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wystąpił dziś (1.08.2024 r.) z uzasadnionym wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku o wyrażenie opinii w przedmiocie odwołania z pełnionych funkcji sędzi Katarzyny Chmury, Prezes Sądu Rejonowego w Malborku i sędzi Agnieszki Czerwińskiej, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Malborku. Prezes i Wiceprezes SR w Malborku zostały zawieszone z dniem 31.07.2024 r. w pełnieniu czynności.

Wniosek został uzasadniony brakiem udziału samorządu sędziowskiego w wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów. Minister Sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, kiedy to w 2017 r. doszło do zmiany przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nie posiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami.

Dodatkowo wniosek Ministra Sprawiedliwości został uzasadniony udzieleniem przez Sędzię Katarzynę Chmurę i sędzię Agnieszkę Czerwińską poparcia sędziom kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób nieprawidłowy ustawą z 8 grudnia 2017 r. Było powszechnie wiadome, że KRS w nowym składzie została powołana po przerwaniu konstytucyjnej kadencji członków wcześniejszej, zgodnej z Konstytucją KRS. Ponadto w przypadku sędzi Katarzyny Chmury wniosek Ministra Sprawiedliwości został uzasadniony jej aktywnym udziałem w procesie destrukcji niezależności sądownictwa, poprzez wyrażenia zgody na członkostwo, a następnie uczestnictwo w pracach Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób sprzeczny z przepisami Konstytucji RP.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Kierownictwa Sądu Rejonowego w Malborku po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi jego sytuacji.

Zgodnie z art. 27 § 1 pkt. 2 Ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) Prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Procedura odwołania z wymienionych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu, które w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie Ministra (art. 27 § 2 u.s.p.), przy czym na czas do rozpoznania wniosku Minister jest władny zawiesić osoby których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności (art. 27 § 2 u.s.p.).

Lista 124 sędziów Sądów Dyscyplinarnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara

– To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że mogę wręczyć Państwu powołania na sędziów Sądów Dyscyplinarnych. Chciałbym, aby Państwo pokazali dbałość o dobre, rzetelne funkcjonowanie sądownictwa – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas uroczystości (29.07.2024 r.) wręczenia powołań sędziom Sądów Dyscyplinarnych.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że do zadań sędziów Sądów Dyscyplinarnych będzie należała dbałość o przestrzeganie określonych reguł przez nich i całe środowisko sędziowskie. – Każdemu mogą zdarzyć się błędy czy przewinienia związane z przestrzeganiem zasad, godności i etosu zawodowego. Mogą pojawić się sytuacje, które będą wpływać na postrzeganie wymiaru sprawiedliwości przez obywateli. To do Państwa będzie należeć sądzenie i rozstrzyganie tych spraw. Minister Adam Bodnar dodał, że na powołanych sędziach spoczywa wielka odpowiedzialność.

– W ostatnich latach sądownictwo dyscyplinarne służyło przede wszystkim podporządkowaniu i karaniu tych, którzy mieli odwagę być niepokorni i upominali się o przestrzeganie praworządności oraz ochronę innych zasad konstytucyjnych. W państwie demokratycznym sądownictwo dyscyplinarne powinno służyć podnoszeniu jakości funkcjonowania sądownictwa – mówił minister Adam Bodnar.

– Liczę, że stworzą Państwo sądownictwo dyscyplinarne służące wszystkim obywatelom. Wierzę, że przywrócicie normalność, która powinna cechować wymiar sprawiedliwości w każdym państwie – podkreślił.

Obowiązki sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Sądach Apelacyjnych i sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Wojskowych Sądach Okręgowych powierza Minister Sprawiedliwości na podstawie ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Łącznie tę funkcję pełni 137 sędziów. Zgodnie z ustawą kandydaci na sędziów dyscyplinarnych muszą posiadać co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego.

Kadencja sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym i przy Wojskowym Sądzie Okręgowym trwa sześć lat. Wykonywanie obowiązków sędziego dyscyplinarnego jest niezależne od pełnienia przez sędziego funkcji służbowej.

Na przełomie czerwca i lipca 2024 r. 129 sędziów sądów dyscyplinarnych zakończyło kadencje. O wskazanie nowych kandydatów Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do prezesów Sądów Apelacyjnych i Wojskowych Sądów Okręgowych.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar 4.07.2024 r. powierzył obowiązki Sędziego Dyscyplinarnego 52 osobom, a 12.07.2024 r. kolejnym 72 sędziom. Oznacza to, że nadal swoje obowiązki pełni jeszcze 8 sędziów wybranych na wcześniejsze kadencje.

Przy wyborze sędziów sądów dyscyplinarnych Minister Sprawiedliwości brał pod uwagę odpowiednie doświadczenie orzecznicze kandydatów, a także konieczność zapewnienia wśród sędziów sądów dyscyplinarnych odpowiedniej ilości sędziów stale  orzekających w sprawach karnych którzy – zgodnie z ustawą – powinni zasiadać w każdym składzie orzekającym.

Na stanowiska sędziów Sądów Dyscyplinarnych zostali powołani sędziowie, którzy nie brali udziału w procedurze konkursowej przed Krajowa Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną na podstawie ustawy z 8.12.2017 r. Minister Sprawiedliwości pozostaje na stanowisku, że każdy przypadek wadliwego powołania sędziego czyni wątpliwym domniemanie jego bezstronności i niezawisłości w sprawowaniu urzędu sędziego Sadu Dyscyplinarnego. Kolejnym przyjętym kryterium wyboru było powierzenie obowiązków sędziego Sądu Dyscyplinarnego tym sędziom, którzy nie uczestniczyli w dokonywaniu zmian przeprowadzonych sukcesywnie na przestrzeni ostatnich 8 lat przez władzę ustawodawczą i wykonawczą w obszarze władzy sądowniczej, której wyłącznym celem było osłabienie niezależności sądów oraz podważenie niezawisłości sędziowskiej. Przykładem takich działań było m.in. podpisanie list poparcia sędziom, kandydującym do Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób nieprawidłowy, na podstawie ustawy z 8.12.2017 r.

Lista 124 sędziów Sądów Dyscyplinarnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bondara znajduje się w załączniku.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments