Zgodny podział – majątku, praw, obowiązków – jeśli nie nastąpi przed procesem lub w jego trakcie, zostanie zastąpiony nie zgodą, ale niezgodą. I wyrokiem.
Gra o prezydenturę USA trwa. Kamala Harris, o czym warto pamiętać, jako prokurator generalny Kalifornii odpowiadała za ochronę praworządności w stanie o liczbie ludności przewyższającej Polskę.
Oto debiut europosła Mariusza Kamińskiego – złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o stosowanie wobec niego tortur. Retoryka znana do bólu: nie skarży przecież ojczyzny, tylko państwo Tuska. I równie prosta taktyka: jak przegra, to też wina Tuska.
Długoletni (już były) europoseł z ramienia PiS – Ryszard Czarnecki zdziwił się publicznie, że prokuratura w Zamościu ściga go za nienależnie pobrane „kilometrówki”. Przecież oddał pieniądze, o co więc chodzi? Ano o to, że polski kodeks karny ma rozdział XI poświęcony przedawnieniom. Jest krótki, liczy zaledwie pięć artykułów. Ich lektura zajmie mniej czasu niż kolejny występ w telewizji.
Nim został pisarzem, studiował prawo – znów wracam do życia autora „Forsyte`ów”, Johna Galsworthy`ego. Jak czytamy w jego biografii, podczas podróży statkiem na antypody (1892/3 r.), „miał zgłębić arkana sztuki nawigacyjnej, a także zaznajomić się z prawem morskim”. I zaznajomił się z… Josephem Conradem. Ich przyjaźń przetrwała lata.
Y może służyć jako obraz kleszczowych łap zodiakalnego Raka, który skończył pełzanie 22 lipca. Jesteśmy teraz w znaku Lwa. Stąd ten dziewięćsił:
L W I
Z O D
I A K
Po bezskutecznych poszukiwaniach złodzieja, który włamał się do kasy miasta Biecz, radni poszli po rozum do głowy i zlecili wywróżenie astrologowi. Znamy datę rachunku: 21 lipca 1600 r.
Oto rada prawa kanonicznego: „Celem uniknięcia sporów sądowych można z pożytkiem zastosować transakcję czyli ugodę, albo spór można powierzyć jednemu albo kilku sędziom polubownym” (kanon nr 1713).
Dwa słowa – siła i prawo – to tytuł artykułu Ferdynanda Lassalle`a (Macht und Recht) z lutego 1863 r., krytykującego władze Prus. Przypadek zrządził, że właśnie wtedy Berlin porozumiał się z Rosją w sprawie wzmocnienia kontroli granic (u nas trwało powstanie).
Zezłoszczony propozycją siostry, Tomasz Buddenbrook wykrzyczał: „Myślicie, że będę latał po sądach i procesował się z matką, by do rodzinnego skandalu dorzucić publiczny?”. Był wszak świeżo wybranym senatorem Lubeki.
Instytucja testamentu pojawia się również w Koranie. Prócz nakazu spełnienia woli spadkodawcy, znajdujemy tam zastrzeżenie: „Lecz ten, kto obawia się, że testator popełnił jakieś uchybienie lub grzech, i ustanowi między dziedzicami pokój, ten nie będzie miał grzechu”.
„A więzień w celi, gdy od ściany/ Do ściany krąży, nadąsany,/ Istotnie ma dość trudne życie,/ bo spaceruje po suficie.” – rzecz się dzieje w mieście Odwyrtkowo, gdzie wszystko jest „na odwrót, wywrót oraz opak”. To cytat z żartobliwego wiersza amerykańskiej poetki Mary Ann Hoberman, przełożonego przez Stanisława Barańczaka i zamieszczonego w jego zbiorze „Fioletowa krowa”.
Łobuzie – podaję za słownikiem prof. Brücknera – oznaczało w średniowieczu zarośla, zielska bądź chwasty. Tamże czytamy: „Słowo dziś zapomniane, ocalało w nazwie łobuza, ulicznika”.
Marian Sworzeń
prawnik, pisarz, członek PEN Clubu, autor książki „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą”
Ilustracja: Ferdynand Lassalle, 1860, Autor: Philipp Graff. Źródło: Wikimedia Commons