Szef resortu sprawiedliwości na briefingu prasowym 17 lipca odniósł się do decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa o odrzuceniu wniosku o tymczasowy areszt dla posła Marcina Romanowskiego.
Postanowienie sądu zapadło m. in. na podstawie pisma Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa. Poseł Marcin Romanowski ma status członka zastępczego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. – Decyzja sądu nie przekreśla śledztwa prokuratury w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości, ani dowodów zebranych w sprawie. Nadal mamy grono osób podejrzanych, postępowanie jest rozwojowe, a dowody wskazują na możliwość popełnienia przestępstw – mówił minister Adam Bodnar.
– Do tej pory zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości usłyszało łącznie 11 osób. Zarzuty opierają się na solidnym materiale dowodowym. Materiał dowodowy wskazuje, że poseł Marcin Romanowski mógł popełnić 11 przestępstw, w tym polegające na udziale w zorganizowanej grupy przestępczej – mówił minister Adam Bodnar.
Szef resortu sprawiedliwości wskazał, że od stycznia 2024 r. kierowane przez niego ministerstwo zajmuje się rozliczeniem lat 2015-2023. – Jest to proces trudny. O wielu sprawach wiemy dzięki zaangażowaniu dziennikarzy. Warto też docenić rolę Najwyższej Izby Kontroli. Ale to nie zwalnia prokuratury z obowiązku prowadzenia postępowań – stwierdził Adam Bodnar.
Następnie przedstawił listę 20 spraw, które wyjaśnia prokuratura. – Pierwsza sprawa to oczywiście nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wymienił. Mówił również m.in. o nadużyciach związanych z wykorzystaniem programów inwigilujących Pegasus i Hermes, grupie spraw dotyczących nadużyć w Orlenie, wyłudzeniu środków z NCBiR, aferze wizowej, aferze hejterskiej w wymiarze sprawiedliwości oraz aferze respiratorowej.
Całość briefingu prasowego Ministra Sprawiedliwości Adam Bodnara:
Briefing prasowy Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara
Uploaded by Ministerstwo Sprawiedliwości on 2024-07-17.