Sądownictwo, prokuratura: odwołania, powołania (odc. 34). Odwołane (prawie całe) kierownictwo Sądu Okręgowego w Warszawie oraz prezesi i wiceprezesi 5 sądów rejonowych okręgu warszawskiego

0
(0)

Odwołanie prezesa i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie

Minister Sprawiedliwości 16.07.2024 r. po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji:

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie: sędzię Joannę Przanowską-Tomaszek

Wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie:

  • sędzię Patrycję Czyżewską
  • sędzię Małgorzatę Kanigowską-Wajs
  • sędziego Radosława Lenarczyka
  • sędzię Agnieszkę Sidor-Leszczyńską

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie negatywnie zaopiniowało odwołanie z funkcji wiceprezesa Sadu Okręgowego w Warszawie sędziego Marcina Rowickiego.

Przesłanką odwołania Prezesa i Wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie jest pominięcie udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie w ich wyborze na stanowisko prezesa i wiceprezesa sądu. Kolejną przesłanką jest apel podpisany przez 129 sędziów o odwołanie kierownictwa Sadu Okręgowego w Warszawie. W treści apelu podniesiono, że Prezes Sądu Okręgowego nie respektowała orzeczeń sądowych dotyczących przywracania do orzekania zawieszonych sędziów, a sam Sąd Okręgowy w Warszawie jest nieudolnie zarządzany. Ponadto wskazano, iż obecne kierownictwo Sądu nie reprezentuje sędziów orzekających w tym sądzie ani nie zapewnia konstytucyjnych standardów w tym zakresie.

Ponadto decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu sędziów: Joanny Przanowskiej-Tomaszek, Małgorzaty Kanigowskiej-Wajs, Radosława Lenarczyka, Agnieszki Sidor-Leszczyńskiej została uzasadniona podpisaniem przez ww. sędziów list poparcia sędziów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z dnia 8.12.2017 r.).

Dodatkową przesłanką odwołania sędziów: Joanny Przanowskiej-Tomaszek, Patrycji Czyżewskiej, Małgorzaty Kanigowskiej-Wajs, Agnieszki Sidor-Leszczyńskiej jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z dnia 8.12.2017 r. przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że Krajowa rada Sądownictwa ukształtowana ustawą z dnia 8.12.2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o odwołaniu Kierownictwa Sądu Okręgowego w Warszawie po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu oraz z opiniami podjętymi przez Kolegium sądu podczas posiedzenia 15.07.2024 r.

Odwołanie prezesów i wiceprezesów Sądów Rejonowych z okręgu właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie

Minister Sprawiedliwości 16.07.2024 r. po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał prezesów i wiceprezesów następujących sądów rejonowych:
  1. Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim: Prezes Iwonę Strączyńską i Wiceprezesa Radosława Kopcia
  2. Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie: Prezesa Maksymiliana Wesołowskiego
  3. Sądu Rejonowego w Pruszkowie: Prezesa Łukasza Kluskę
  4. Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie: Prezes Joannę Pąsik i Wiceprezesów: Stanisława Gradus – Wojciechowskiego i Żanetę Seliga – Kaczmarek
  5. Sądu Rejonowego dla Warszawy – Żoliborza w Warszawie: Prezes Annę Jagodzińską- Bajkowską i Wiceprezesa Piotra Sysika

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie negatywnie zaopiniowało odwołanie z funkcji Prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie sędziego Sebastiana Ładosia i Wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie sędzi Izabeli Gebali.

Wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie sędzia Grzegorz Krysztofiuk 12.07.2024 r. złożył rezygnacje z zajmowanego stanowiska.

W odniesieniu do Prezesów i Wiceprezesów Sądów Rejonowych z okręgu warszawskiego decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu została uzasadniona pominięciem udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów sądów rejonowych w ich wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów.

Decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu sędziów: Joanny Jagodzińskiej-Bajkowskiej, Stanisława Gradus-Wojciechowskiego, Beaty Kaszuba, Łukasza Kluski, Joanny Pąsik, Żenaty Seliga-Kaczmarek i Maksymiliana Wesołowskiego została uzasadniona podpisaniem przez ww. sędziów list poparcia sędziów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z 8.12.2017 r.).

Dodatkową przesłanką odwołania sędziów: Anny Jagodzińskiej-Bajkowskiej, Stanisława Gradus-Wojciechowskiego, Łukasza Kluski, Joanny Pąsik, Żanety Seliga-Kaczmarek, Iwony Straczyńskiej, Maksymiliana Wesołowskiego jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8.12.2017 r. przy czym nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że Krajowa rada Sądownictwa ukształtowana ustawą z dnia 8.12.2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji kierownictwa wskazanych wyżej sądów rejonowych po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądów oraz z opiniami podjętymi przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie podczas posiedzenia 15.07.2024 r.

ms.gov.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments