Marian Sworzeń. Prawo Wielkich Liter: ODTWORZENIE AKT

5
(2)

Odtworzenie „zaginionych lub zniszczonych” akt sądowych to skomplikowana procedura (716-729 kpc), znacznie trudniejsza od ich utworzenia. Jest jednak konieczna, gdyż bywa, że akta – jak ludzie – giną w pożarach, w powodziach, podczas kataklizmów. Także rozmyślnie – z ludzkiej ręki.

Duda wetuje, Petrus Sum komentuje: „I znowu mój ulubiony PAD mnie nie zaskoczył, z idiotycznym uzasadnieniem bowiem zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych, uznającą język śląski za regionalny. No cóż, poczekamy na mądrzejszego prezydenta, a tymczasem jako krzok (częściowo na Śląsku zakorzeniony, czyli już nie ptok, a jeszcze nie pniok) będę mocno Ślązakom kibicował”.

Teza sędziego Igora Tulei (wywiad pt. „Nie można kupczyć wartościami”, „Rzeczpospolita”, 29 maja br): „Nawet jeśli tworzenie nowej Krajowej Rady Sądownictwa, o której mowa w artykule 187 konstytucji, miałoby się przeciągnąć w czasie, potrwać jeszcze rok czy nawet dłużej, myślę, że warto poczekać”. Czyli do wyboru nowego prezydenta… Też tak zaczynam uważać.

W wyborach przedstawiał się jako „minister od dzieci”. Teraz eks-zastępca Ziobry, Michał Wójcik, podczas obrad komisji użył przenośnego megafonu. Dziecinada! „Ada, to nie wypada!”…

O ile skrucha sprawcy wpływa na złagodzenie kary, o tyle duma z przestępstwa ją podwyższa. Ostatnio politycy Zjednoczonej Prawicy – Morawiecki i Woś – wyznali, że są niezmiernie dumni ze swoich decyzji (wybory kopertowe, zakup Pegasusa). To nie znaczy, że się do czegoś przyznali – wprost przeciwnie!

Rząd czyli oznaczenie Władz Publicznych – to tytuł V rozdziału Konstytucji 3 Maja. Składają się na nie: „Władza Prawodawcza w Stanach zgromadzonych, Władza Najwyższa Wykonawcza w Królu i Straży Praw, i Władza Sądownicza w Jurysdykcjach na ten koniec ustanowionych lub ustanowić się mających”.

Z kodeksu prawa kanonicznego… Causa incidens, czyli sprawa wpadkowa, „ma miejsce, ilekroć po rozpoczęciu procesu […], zostanie przedstawiona kwestia, która chociaż nie jest wyraźnie zawarta w skardze powodowej […], niemniej tak należy do sprawy, że najczęściej musi być rozstrzygnięta przed sprawą główną”. W oryginale kanonu nr 1587 pięknie pobrzmiewa słowo nihilominus znaczące „niemniej”.

Elementarna wiedza o dokumentacji w jednym wersie! Spójrzmy nań: AKTA TO NOTATKA. Jego zaletą – jako palindromu – jest możność odczytania w obie strony. To kolejne dzieło prof. Tadeusza Morawskiego.

Narzekał prokurator M-n z powieści Sołżenicyna „Krąg pierwszy”, „że nie udało mu się zostać czekistą”. „To właśnie było raną, ukrytą raną Makarygina”. Czemuż to? – pyta czytelnik. Oto wyjaśnienie: „Najnędzniejszy pełnomocnik operacyjny w jakiejś prowincjonalnej dziurze ma więcej władzy i dostaje więcej na rękę niż wybitni stołeczni prokuratorzy”. Sowieckie porządki, około 1950 r.

I znowu spotykamy się z mnichem Kenkō. Ówże samotnik, surowo osądzając porządki w państwie (XIV-wieczna Japonia), napisał: „Prawdziwym zbrodniarzem jest ten, kto ma się w co ubrać i co jeść, a mimo to dopuszcza się przestępstwa”.

Eschatologiczny napis z cmentarza i jego najprostsze wyjaśnienia w dziewięćsile:

R I P
B Y Ł
Ż Y Ł

Adwokat Don Wheeler postanowił rzucić intratną kancelarię, osiąść na prowincji i pędzić wiejski żywot. W powieści Kazana czytamy jego gorzkie słowa: „Wolałbym rano zobaczyć grzechotnika niż większość moich klientów”.

Kancelaria prezydenta Dudy ustami swojej szefowej, Małgorzaty Paprockiej, ogłosiła: „Jest coraz więcej przesłanek, które wskazują, że spór o sądownictwo [red. – w UE] był sztucznie wykreowany”. Klasyka! Sztukowanie rzeczywistości przez sztuczne pomysły.

Temat walki z dzikimi wysypiskami w czasach antyku podejmuje opowiastka ze zbioru Philogelos: „Mędrek przeprowadził się do nowego domu i zamiótłszy placyk przed wejściem, umieścił napis: »Kto tutaj wysypie nieczystości, nie dostanie ich z powrotem«.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, członek PEN Clubu, autor książki „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą
www.marian-sworzen.pl

Zdjęcie ilustrujące: Aleksander Sołżenicyn w 1974 roku, autor: Bert Verhoeff, źródło: Wikimedia Commons

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments