Marcin Kotras: Miłość, nienawiść oraz zdrowy rozsądek. Narracje środowisk politycznych wokół Unii Europejskiej

0
(0)

Opowieści o UE służą wszystkim stronom politycznego sporu w Polsce głównie do wewnątrzkrajowej rywalizacji. Żadne z naszych rodzimych środowisk politycznych nie wydaje się mieć do zaoferowania narracji dotyczącej przyszłości Unii, jej koniecznych zmian i miejsca Polski w niej. Fundacja Batorego opublikowała analizę narracji głównych polskich środowisk politycznych o Unii Europejskiej autorstwa dr hab. Marcina Kotrasa.

Marcin Kotras (adiunkt w Katedrze Socjologii Polityki i Moralności w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego) zanalizował dla forumIdei Fundacji Batorego narracje o Unii Europejskiej następujących środowisk politycznych: nacjonaliści, Konfederacja, Alt-Right, Konserwatyści, Centrum, Lewica, Alt-Left.

Z analizy tej wynika przede wszystkim, że polskie narracje o Europie są dziś częścią wewnątrzkrajowej rywalizacji politycznej. Nie mamy opowieści o wyzwaniach, które staną przed Polską w Europie już niebawem.

Dominującą emocją wywoływaną poprzez polityczne narracje o UE jest lęk: z jednej strony przed hegemonią UE rządzonej przez Niemców z Francuzami, a z drugiej – lęk przed wyprowadzeniem nas z Unii. Prawej stronie sceny politycznej opowieść o Unii służy głównie stopniowej mobilizacji elektoratów. Centrum – też, bo temu służy opowieścią o „przywracaniu normalności”, także w relacjach z Europą.

We wszystkich tych narracjach zauważalna jest stopniowa ekonomizacja. Pojawiają się pytania o to, jakie są koszty naszej przynależności do Unii Europejskiej i co będzie, kiedy Polska stanie się w Unii płatnikiem netto. Na to obecne narracje nie odpowiadają. Nie tworzą opowieści mogącej uruchomić społeczne emocje dotyczące przyszłości Unii, jej koniecznych zmian i miejsca Polski w niej.

M.Kotras_Narracje.srodowisk.politycznych.wobec_.Unii_.Europejskiej

batory.org.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments