Marian Sworzeń. Prawo wielkich liter: NIEKARALNOŚĆ

0
(0)
 Niekaralność nie ma nic wspólnego z bezkarnością. Tę pierwszą poświadcza brak wpisu w rejestrze prowadzonym przez państwo, druga – uwidacznia bezczynność jego organów.
Iustitia” podsumowała niedawno swoją działalność. Była wytrwała i niezmienna w swoich zabiegach. Dedykuję jej napis z kolumny Sądu Najwyższego: Iustitia est constans et perpetua voluntas ius suum cuique tribuendi. Jego przekaz jest jasny: „Sprawiedliwość jest niezmienną i trwałą wolą zagwarantowania każdemu jego prawa.”
Echa przeszłości… W kwietniu 1854 r., Romuald Traugutt, wtedy oficer armii rosyjskiej, z oddziałem saperów przybył na Krym, do Symferopola. Trzy lata później zamieszkał z rodziną w Charkowie. Jego sąsiadem był brat Adama Mickiewicza, Aleksander, profesor prawa.
Komentarz Petrusa Suma: „Jest pewien szczególny gatunek ludzi, którym nie przeszkadza cudze łajdactwo i którzy skłonni są wybierać do władz regionalnych człowieka słusznie okrzykniętego zdrajcą. To dzięki nim właśnie osławiony Wojciech Kałuża, startujący tym razem z listy PiS, został radnym Sejmiku Śląskiego. Obrzydliwe.”
Autor „Dziesięciu dni, które wstrząsnęły światem” zaliczył pierwszą odsiadkę na początku swej pracy reporterskiej. Strajk w Paterson, stan New Jersey, 1913 r. „John Reed – powiedział sędzia – dwadzieścia dni.” I dalej: „To wszystko. W ten oto sposób znalazłem się w miejscowym więzieniu.”
Rozmaite, nieraz skomplikowane procedury uzgadniania składu ławy przysięgłych w amerykańskim procesie (lata 70. XX wieku) o zabójstwo znajdziemy w powieści Elii Kazana „Mordercy”.
Administracyjna nowość w Katowicach: Ministerstwo Przemysłu. Po drugiej stronie ulicy stoi dom, który kiedyś należał do Wojciecha Korfantego. I z którego musiał uciekać na emigrację.
Liczę na to, że mój dziewięćsił podoła podobnym, prostym zadaniom:
9   –  7
8   –  6
D W A
Napis w Termopilach: „Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny.”
Osoba młodzieżowa – to miano młodego człowieka w „Grzeczności na co dzień” Jana Kamyczka. Personalizm w praktyce.
Świetny teoretyk prawa, Leon Petrażycki, jest autorem szeregu dzieł. Mamy dostęp do wszystkich. Z jednym wyjątkiem. Bezpowrotnie przepadł rękopis „Logiki pozycyjnej” zdeponowany w fińskim banku. Obok szalała rewolucja bolszewicka. Najbardziej znany opis jej początków zawiera wspomniana książka Reeda. Let`s read!
Ćma anegdot w zbiorze facecji Krzyżanowskiego… „Chłop, upiwszy się, po pijanemu chłopa zabił. Osądzono go na gardło. Żona w więzieniu nawiedza: »O toż tobie kufel daje, bawić się było kuflem!«. A chłop: »Moja miła żono, tylko mię wybaw, już nigdy kuflem nie będę pił, tylko dojnicą!”. To skopek na udój mleka. Naczynie całkiem pojemne.

Marian Sworzeń

prawnik, pisarz, autor słuchowiska „Wszystko będzie dobrze”, członek PEN Clubu
www.marian-sworzen.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments