Sądownictwo, prokuratura: odwołania, powołania

0
(0)

2 lutego

Odwołanie Dyrektora KSSiP – sędziego Kamila Zaradkiewicza

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał dziś (02.02.2024) sędziego Kamila Zaradkiewicza z funkcji Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jednocześnie powołał na p.o. Dyrektora KSSiP sędziego Ryszarda Sadlika. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na nowego dyrektora Szkoły.

Konkurs na stanowisko dyrektora KSSiP będzie transparentny. Przeprowadzi go 7-osoba komisja pod przewodnictwem prof. Mirosława Wyrzykowskiego (sędziego TK w stanie spoczynku). W jej skład wejdzie też: 2 prokuratorów, 2 sędziów i 2 przedstawicieli środowiska akademickiego.

KSSiP jest niezwykle ważnym podmiotem, który odgrywa kluczową rolę w kształceniu sędziów i prokuratorów. Jego sprawne funkcjonowanie i wysoki poziom nauczania są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury działa od 2009 roku. Jest to jedyna instytucja centralna, która odpowiada za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądów powszechnych
i prokuratury w Pol­sce. Szkoła prowadzi aplikacje zawodów prawniczych, szkoli sędziów
i prokuratorów, prowadzi analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dot. kompetencji i kwalifikacji. KSSiP współpracuje także ze szkołami wyższymi, instytucjami naukowo-badawczymi zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Odwołanie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Zygmunta Drożdżejki

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał dziś z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie sędziego Zygmunta Drożdżejkę. Procedura odwołania rozpoczęła się 31.01.2024 r. w związku z brakiem możliwości dalszego pełnienia funkcji w zgodzie z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

31.01.2024 r. Minister Sprawiedliwości wszczął procedurę odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji prezesa SA w Krakowie. Zrobił to po starannym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu, a także orzeczeniami Sądu Apelacyjnego w Krakowie (sygn. akt I ACa 518/21 oraz I ACo 291/23)., podważającymi status sędziego Zygmunta Drożdżejki jako niezależnego i bezstronnego sędziego ze względu na okoliczności towarzyszące jego powołaniu do sądu apelacyjnego. Sytuacja w której orzeczenia wydane z udziałem osoby, pełniącej tak wysoką funkcję w sądownictwie, mogą być podważone przez strony w oparciu o zarzut nieprawidłowej obsady sądu, niewątpliwie podważa autorytet wymiaru sprawiedliwości. A jest to jeden z powodów, dla których prezes sądu może zostać odwołany przez Ministra Sprawiedliwości (zgodnie z art. 27. § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych).

W 2017 r., tj. okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, doszło do zmiany przepisów u.s.p. Od tego czasu wielokrotnie kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, a zarazem nie cieszyli się autorytetem i zaufaniem środowiska sędziowskiego, wskutek czego nie były one w stanie w sposób rzetelny wywiązywać się z powierzonych im obowiązków. Uzyskanie powołania na funkcję prezesa sądu w budzącym zasadnicze wątpliwości konstytucyjne trybie ma szczególne znaczenie przy stwierdzeniu powiązania tak powołanej osoby z przedstawicielami władzy wykonawczej bądź przedstawicielami określonych grup politycznych.

Istnienie tego rodzaju powiązań godzi wprost w niezależność władzy sądowniczej. Tym samym stan taki nie daje gwarancji prawidłowego wykonywania zadań przez prezesa sądu, zgodnie z dobrem i interesem wymiaru sprawiedliwości.

W ocenie Ministra Sprawiedliwości taka właśnie sytuacja zachodzi w odniesieniu do sędziego SA Zygmunta Drożdżejki. Wskazuje na to przeprowadzona we wnioskach do Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie szczegółowa analiza okoliczności powołania go na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Powołanie Prokuratora Regionalnego i prokuratorów okręgowych w Warszawie

I Zastępca Prokuratora Generalnego p.o. Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz powołał dziś szefa Prokuratury Regionalnej w Warszawie oraz szefów obu podległych prokuratur okręgowych.

  • Pani Małgorzata Adamajtys powołana została na funkcję Prokuratora Regionalnego w Warszawie.
  • Pani Aleksandra Sroczyńska powołana została na funkcję Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.
  • Pan Piotr Kowalik powołany został na funkcję Prokuratora Okręgowego w Warszawie.

Prok. Małgorzata Adamajtys pracę na stanowisku prokuratora rozpoczęła w 1998 roku w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga-Południe w Warszawie. W 2005 roku została delegowana do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, a po dwóch latach uzyskała tytuł tejże jednostki. W okresie od 2011 roku do marca 2016 pełniła funkcję Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Warszawie. W lutym 2016 roku objęła stanowisko prokuratora ówczesnej Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

Od maja 2016 roku prokurator Małgorzata Adamajtys ponownie wykonywała obowiązki służbowe w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga-Południe w Warszawie jako prokurator pierwszoliniowy. Specjalizuje się w sprawach gospodarczych.

Prokurator Piotr Kowalik pracę rozpoczął w 2007 r. w Prokuraturze Rejonowej w Wołominie, początkowo w dziale dochodzeniowo-śledczym, a od 2010 r. w dziale śledczym. W latach 2013-2016 wykonywał czynności w V Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie. Od września 2016 r. zajmował się prowadzeniem śledztw gospodarczych w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Praga Południe w Warszawie.

Prokurator Aleksandra Sroczyńska jest prokuratorem od 15 lat. Służbę rozpoczęła w Prokuraturze Rejonowej w Legionowie, gdzie pełniła funkcję kierownika działu. Od 2015 r. obowiązki służbowe wykonywała w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, pracując w dziale śledczym i prowadząc postępowania o najpoważniejsze przestępstwa kryminalne. W roku 2022 uzyskała tytuł prokuratura Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments