Pełny, czyli 11-osobowy skład Trybunału miał za zadanie orzec, że postanowienia o środkach tymczasowych czyli karach finansowych dla Polski wykraczają poza traktatowe kompetencje, zaś opierają się wyłącznie, zdaniem wnioskodawcy, czyli Zbigniewa Ziobro, na wewnętrznych regulacjach TSUE.
Wniosek leżakował w Trybunale od 10 listopada 2021, pierwszy odcinek serialu grano 22 lutego 2022, krótkie wznowienie nastąpiło 19 października 2022 r., ale rozprawa znów spadła z wokandy i została przełożona na 14 grudnia 2022 r..
Po czym 14 grudnia, niespodziewany zapis na stronie internetowej Trybunału, powiadomił PT Publiczność, że wyznaczono czwarty termin: na 24 stycznia 2023.
Dziś Trybunał doczołgał się do piątego (?) epizodu serialu „K 8/21”. Oto cały odcinek, zagrany bez udziału aktorów sejmowych, czego bardzo żałujemy, posłowie Ast i Mularczyk są niezastąpieni. Słowotok prezydenckiego profesora Dariusza Dudka nie zastąpi ich ekspresyjnej elokwencji.
Wyrok ma być ogłoszony 30 listopada, a więc zanim ukonstytuuje się rząd Donalda Tuska. Zapewne rozstrzygnięcie ma nowej koalicji utrudnić relacje z Unią. Naiwny, kto tak uważa – już po zamknięciu rozprawy z Brukseli nadeszły wieści o zatwierdzeniu przez Komisję zrewidowanego KPO w kwocie blisko 60 mld euro..
Poniżej – zapis rozprawy udostępniony nam przez VideoKOD Sieciową Telewizję Obywatelską
2023 11 21 tzw Trybunał Konstytucyjny
Pełny skład tzw Trybunału Konstytucyjnego spotyka się, aby stwierdzić, czy kara finansowa nakładana przez TSUE dotyczy organów Rzeczypospolitej Polskiej. To wcale nie jest zabawne, ale oni rozprawiają o tym, jakby byli do tego upoważnieni. 21 listopada 2023 #Warszawa #TK #VideoKOD