Sąd Najwyższy o powołaniach sędziów z udziałem neoKRS (I ZB 52/22) i skutkach ich orzeczeń

0
(0)

Widzimy konsekwencje złych reform najdroższego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W kolejnym orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdza, że osoby powołane do SN nie mogą wydawać ważnych orzeczeń, a przede wszystkim Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem.

Teraz jest to postanowienie z 19 października 2023r.:

„Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (..).nie jest „sądem ustanowionym ustawą”, nie ma statusu „sądu” w rozumieniu konstytucyjnym i konwencyjnym, i sędzia M. S. nie został powołany na urząd sędziego Sądu Najwyższego.”

– tak Sąd Najwyższy w składzie SSN: Tomasz Artymiuk, Jolanta Frańczak, Kazimierz Klugiewicz (sprawozdawca) Andrzej Siuchniński i Karol Weitz [sygn. akt I ZB 52/22]

„Decyzja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (..), nie może i nie mogła takiego powołania – bez dochowania wymogów określonych w art. 179 Konstytucji RP – zastąpić (identycznie w odniesieniu do sędziów Izby Dyscyplinarnej wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniach z dnia 18 maja 2023 r., II KK 186/23 oraz z dnia 18 lipca 2023 r., IV KZ 19/23).”

Cytaty z pkt 8 uzasadnienia.

Poniżej końcowy fragment uzasadnienia wskazujący na skutki wydawania orzeczeń przez takich sędziów i sądy:

To sprawia, że wobec osób powołanych przez Prezydenta RP do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego na wniosek KRS, ukształtowanej ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r., zawsze zachodzi konieczność stwierdzenia wystąpienia bezwzględnej przesłanki odwoławczej z art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k., ilekroć brali oni udział w wydaniu orzeczenia i – jak podnosi w swoich orzeczeniach Sąd Najwyższy – nie jest nawet niezbędne przeprowadzanie żadnych dodatkowych testów niezawisłości i bezstronności, a więc sprawdzania czy wadliwość ta w realiach konkretnej sprawy prowadziła do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności w rozumieniu art. 45 ust. 1 Konstytucji, art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 6 ust. 1 EKPC (zob. postanowienie z dnia 23 listopada 2022 r., II KZ 39/22; postanowienie z dnia 12 kwietnia 2021 r., V KZ 64/21).

Chcemy uporządkować sytuację w sądownictwie, zapewnić ludziom sądy szybkie, uczciwe i pewne.

Odpowiedzią, jak to rozwiązać, jest pakiet 5 ustaw.

Poniżej – całość postanowienia z uzasadnieniem

I_ZB_52-22_-_uzasadnienie_po_anpdf

iustitia.plhttps://www.iustitia.pl/4763-sad-najwyzszy-o-powolaniach-sedziow-z-udzialem-neokrs-i-zb-52-22-i-skutkow-ich-orzeczen

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments