Tekturowa prokuratura w państwie z kartonu. Raport Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”

0
(0)

Prezeska Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia prokurator Katarzyna Kwiatkowska i prokurator Jacek Bilewicz przedstawili, na konferencji prasowej Komitetu Obrony Sprawiedliwości, raport o stanie prokuratury zatytułowany „Tekturowa prokuratura w państwie z kartonu”. Odnieśli się też do konieczności głębokiej reformy prokuratury, którą umożliwi projekt ustawy LSO. Mówiąc o konieczności reformy Katarzyna Kwiatkowska przypomniała, że przed demontażem prokuratury i całego wymiaru sprawiedliwości przez Zjednoczoną Prawicę obowiązywała ustawa o prokuraturze z czasów PRL, z 1985 roku. Zaś ustawę z 2016 roku „pisali absolwenci prawa, a nie prawnicy”.

Co do naszego projektu ustawy oczekujemy, że [po zmianie rządu] politycy nas zaproszą i że rozmowa [o naszym projekcie] będzie konstruktywna, choć w dalszym ciągu obawiam się tego, że prace na tym projektem politycy ograniczą do rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a będą kontynuować prace nad projektem ustawy o prokuraturze przez okres czteroletniej kadencji. Chcę jasno powiedzieć – nie będzie na to z naszej strony zgody. I będziemy musieli wtedy zwrócić się do państwa [do społeczeństwa obywatelskiego – przyp. Redakcja]. Dlaczego? Bo my, jako środowisko, chcemy przystąpić do prokuratury europejskiej, a [warunkiem jest, by] nasza polska prokuratura spełniała kryteria demokratycznego państwa prawa i realizowała wartości unijne.

Prezentując z kolei Raport na swojej stronie internetowej LSO pisze:

Raport z jednej strony stanowi podsumowanie ostatnich 7 lat obowiązywania ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze, z drugiej zaś przedstawia aktualne działania osób kierujących urzędem oskarżenia publicznego, skupione na trwałym „zabetonowaniu się” na zajmowanych stanowiskach funkcyjnych.

Prezentujemy w nim dane statystyczne, obrazujące stan polskiej prokuratury na tle krajów Unii Europejskiej. Okazuje się, że pomimo tego samego poziomu spraw jak w 2013 r., gwałtownie wzrosła liczba spraw niezałatwionych, oraz długotrwałych. Długotrwałość postępowań powoduje wydłużenie czasu stosowania tymczasowych aresztowań.

Z przedstawionych w raporcie danych wynika również, że w ciągu ostatnich 10 lat o połowę spadła ilość spraw osądzonych przez sądy z udziałem prokuratora.

Opracowanie przygotowane przez LSO pokazuje jak drogą i niesprawną instytucją stała się prokuratura, która z roku na rok wydaje coraz więcej środków na wynagrodzenia i koszty zagranicznych podróży prokuratorów, w szczególności tych z Prokuratury Krajowej.

Wracamy także do tematyki nagród finansowych, przedstawiając jednocześnie nowy rodzaj „marchewki”, serwowanej przez szefów – ordery państwowe i odznaczenia branżowe przyznawane prokuratorom – działaczom związków zawodowych oraz nie wiedzieć czemu myśliwym należącym do Polskiego Związku Łowieckiego.

W raporcie prezentujemy przykłady instrumentalnego kierowania prokuraturą przez Zbigniewa Ziobrę oraz podejmowanych manipulacji przy nowelizacjach kodeksu postępowania karnego.

Novum w porównaniu do poprzednich edycji są wyniki badań społecznych, dotyczących postrzegania prokuratury.

Niestety 56% ankietowanych przez nas osób ocenia ją zdecydowanie negatywnie bądź raczej negatywnie. Podobny odsetek respondentów dostrzegł zagrożenia dla jej niezależności.

Nie poprzestajemy jednak na diagnozie, ale wskazujemy lekarstwo – międzynarodowe standardy działalności prokuratury i nasze propozycje na zmiany ustrojowe, stanowiące realizację rekomendacji tak Rady Europy, jaki i Komisji Europejskiej.

Tekturowa prokuratura w państwie z kartonu

Zapis video z konferencji  zamieścimy wkrótce jako odrębny materiał.

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments