Praworządność a wybory parlamentarne 2023. Przedwyborczy raport Inicjatywy Wolne Sądy

0
(0)

Praworządność pozostaje od kilku lat widocznym elementem debaty publicznej. Spór, który polski rząd toczy na tym tle z instytucjami europejskimi oraz środowiskiem prawniczym w kraju i za granicą, stał się trwałym elementem krajobrazu politycznego ostatnich lat. Przywykliśmy do niego, a opinia publiczna nie jest w stanie traktować tematu praworządności z jednakową uwagą, zwłaszcza, że jest on postrzegany przez większość jako kwestia abstrakcyjna, nie mająca realnego wpływu na codzienne życie Polek i Polaków.

Pomimo faktu, że świadomość społeczna co do istoty rządów prawa w ostatnich latach uległa znacznej poprawie, o tym jaką wagę przywiązują do kwestii praworządności wyborcy świadczą badania opinii publicznej. W sondażu przygotowanym na początku września przez IBRIS dla „Rzeczpospolitej”, 42,8% respondentów zapytanych o najważniejsze obecnie zagadnienia społeczne, wybrało stan praworządności. – piszą we wstępie do Raportu jego autorzy z Inicjatywy Wolne Sądy.

Przywrócenie praworządności ma fundamentalne znaczenie także dla losów reform w innych obszarach. Bez niezależnych sądów i prokuratury oraz bez skutecznego i niezależnego systemu kontroli konstytucyjnej, nie istnieje gwarancja sprawnego i uczciwego przeprowadzenia zmian w żadnej dziedzinie życia społecznego.

przelom-ale-w-ktora-strone-raport-WS
Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments