Apel Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego do Państwowej Komisji Wyborczej sprawie prawidłowości głosowania w wyborach i referendum

5
(2)

Uchwała

z dnia 15 września 2023 roku

Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego

Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego (PTPK) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia właściwych warunków przeprowadzenia głosowania powszechnego zarówno w ramach wyborów parlamentarnych, jak i referendum ogólnokrajowym. W szczególności chodzi o umożliwienie obywatelom nieskrępowanego wyrażenia stanowiska co do kandydatów do Sejmu i Senatu, jak i samego referendum oraz stawianych w nim pytań.

Możliwość aktywnego udziału obywateli w życiu państwa jest kluczowym elementem sprawowania władzy przez Naród oraz troski o dobro wspólne.

Karta całkowicie przedarta przez wyborcę i wrzucona do urny jest nieważna (art. 22 ust. 5 w zw. z ust. 4). Ustawa o referendum ogólnokrajowym przewiduje ustalenie koniecznej frekwencji nie na podstawie faktycznego udziału w głosowaniu, ale ważnych kart do głosowania wyjętych z urny (art. 25 ust. 2 pkt 4). Oznacza to, że karty całkowicie przedarte nie są uwzględniane przy obliczeniu frekwencji.

PTPK wzywa Państwową Komisję Wyborczą, aby w granicach własnych kompetencji, zapewniła:

  1.  warunki zachowania tajności oddawania głosu;
  2. nieskrępowaną możliwość oddania własnej karty do głosowania jako karty nieważnej;
  3. rozpoczęcie liczenia głosów referendalnych przez obwodowe komisje wyborcze dopiero po zakończeniu liczenia głosów w wyborach parlamentarnych i niezwłocznym przekazaniu protokołów do właściwych komisji okręgowych.

ptpk.pl

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments