P. Rachtan: Mała glossa do osobistej prawdy sędzi Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej

5
(1)

Wystąpienie mgr. Julii Przyłębskiej w internetowej telewizji wPolsce.pl przeanalizował red. Michał Kuczyński w artykule „Wiarygodna jak prezes Trybunału Konstytucyjnego? Julia Przyłębska przyłapana na publicznym kłamstwie” opublikowanym w serwisie Crowdmedia, i wskazał punkty, w których jej prawda mijała się z faktami.

Nie były to jednak wszystkie przeoczenia prawdy.

Warto zwrócić uwagę na siódmą minutę rozmowy: w minucie 7:05 Julia Przyłębska dezawuuje ustalenia Komisji Europejskiej. Twierdzi pani sędzia, że nieprawdą jest, że Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego ,,zwołano tego samego dnia” i tu „Komisja się myli. Tak nie było”.

Jeżeli odwołuje się do ZO STK, które odbyło się 20 grudnia 2016 rok, to mgr. Julia Przyłębska mija się z prawdą. Można wykazać, że zwołała je o 9.30. Nie trzeba sięgać do dokumentów, opublikowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka – nie mogła zwołać go dzień wcześniej, bo dopiero o 7.00 tego dnia (o godz. 24 poprzedniego dnia skończyła się kadencja prezea TK Andrzeja Rzeplińskiego) została przez prezydenta wskazana jako osoba ,,pełniąca obowiązki prezesa Trybunału Konstytucyjnego”. Postanowienie prezydenta jest opublikowane w Monitorze Polskim.

Zgromadzenie Ogólne, przypomnijmy, miało wyłonić kandydatów na prezesa Trybunału. I tu pojawił się kłopot: sędzia Stanisław Rymar był na urlopie. Przytoczmy tu

ZALECENIE KOMISJI (UE) 2017/146 z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie praworządności w Polsce uzupełniające zalecenie (UE) 2016/1374
(25) W dniu 20 grudnia 2016 r. sędzia Julia Przyłębska dopuściła trzech sędziów wyznaczonych przez Sejm VIII kadencji bez ważnej podstawy prawnej do objęcia funkcji w Trybunale i zwołała posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, które miało się odbyć w tym samym dniu. Ze względu na krótki termin powiadomienia o posiedzeniu jeden sędzia nie mógł wziąć w nim udziału i zwrócił się z wnioskiem o jego przełożenie na kolejny dzień. Sędzia Julia Przyłębska odmówiła i siedmiu innych sędziów także nie wzięło udziału w tym posiedzeniu. Jedynie sześciu sędziów, w tym trzech mianowanych niezgodnie z prawem, uczestniczyło w zgromadzeniu i wybrało dwóch kandydatów – Julię Przyłębską i Mariusza Muszyńskiego – którzy zostali przedstawieni jako kandydaci Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Oczywiście zalecenie KE pomija niektóre szczegóły, trzeba więc przypomnieć, że to STK Marek Zubik wniósł załącznik do protokołu podpisany przez siedmiu sędziów TK. „W związku ze zwołaniem ZO sędziów TK w terminie, który uniemożliwia panu sędziemu Stanisławowi Rymarowi wzięcie w nim udziału uważamy, że ZO należało zwołać na dzień inny niż wejście w życie przepisów wprowadzających nowe ustawodawstwo dotyczące TK” – napisano. „Nie wymagała tego ani pilność, ani niezwłoczność sytuacji. Jednocześnie uważamy, że do ważności uchwał ZO TK konieczne jest wzięcie udziału w głosowaniu co najmniej połowy z piętnastoosobowego składu TK określonego w konstytucji. Jest to ogólna zasada dotycząca podejmowania uchwał przez konstytucyjne, kolegialne organy państwa”. Załącznik podpisali Stanisław Biernat (urzędujący wciąż wiceprezes Trybunału), Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Marek Zubik.

Sędzia Piotr Pszczółkowski złożył własny załącznik do protokołu: w jego ocenie przedstawienie prezydentowi kandydatów na prezesa TK – bez wymaganego udziału wszystkich 15 sędziów Trybunału – byłoby możliwe po 3 stycznia 2017 r., gdyż dopiero wówczas miały wejść w życie przepisy to umożliwiające. Napisał:

„Wnoszę o ponowne zwołanie ZO sędziów TK i powtórzenie procedury wobec nieobecności sędziego Stanisława Rymara. W razie zwołania ZO sędziów w sprawie przedstawienia kandydatów na stanowisko prezesa TK prezydentowi RP przed 3 stycznia, o otwarcie ZO po ustaleniu obecności wszystkich sędziów TK”.

Co zaś do prawdy, to bezsporną prawdą jest, iż sędzia Julia Przyłębska zajmuje gabinet prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Piotr Rachtan

Print Friendly, PDF & Email

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

wp-puzzle.com logo

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments